
Prehriatie psa
Máme tu leto a s ním aj vyššie teploty. Tak, ako aj nám ľuďom nerobia horúčavy dobre, ani u zvierat to nie je inak. Hrozí im prehriatie. Dehydratácia zvieraťa vzniká následkom zvýšenej teploty prostredia s nemožnosťou ochladiť sa.
Najefektívnejším spôsobom znižovania teploty u ľudí je potenie sa. Tento princíp však nefunguje u psov. Telo psa je pokryté srsťou a potia sa len cez vankúšiky na labkách. Pri zvýšenej teplote pes reguluje teplotu aj dýchaním – otvorenou ústnou dutinou dokáže odviesť teplo z „tela von.“
Termoreceptory slúžiace na reguláciu telesnej teploty sa nachádzajú v koži, abdomene a centrálnom nervovom systéme. K zvýšeniu telesnej teploty dochádza pri úpale, zvýšenej svalovej aktivite, abnormálnom metabolizme vápnika a pri infekčných chorobách. V týchto prípadoch hypotalamus nastaví termoreguláciu tela na vyššiu hodnotu ako je fyziologické a dochádza k metabolickým zmenám.
Najčastejším dôvodom hypertermie u psov je úpal, ktorý je spôsobený uzatvorením psa v aute alebo zvýšenou telesnou aktivitou v čase vyššej teploty prostredia. Psy sú prezentované ako letargické, dychčia, môžu sa triasť, prípadne kolabujú. V prípade nameranej telesnej teploty (cez rektum) nad 41,1 °C dochádza k poškodzovaniu orgánov.
Ako prvú pomoc poskytneme psovi vodu na pitie, dáme ho do tieňa, prípadne chladnejšieho prostredia. Telesnú teplotu znova meriame po 20 minútach. Psa môžeme aj ochladzovať – studené zábaly na spodok brucha a na labky. Ak máme k dispozícii vodu, môžeme nechať psa ľahnúť do vody, prípadne môžeme labky potierať aj alpou. Je veľmi dôležité znížiť telesnú teplotu, ale nie príliš rýchlo. S ochladzovaním prestávame v čase, keď telesná teplota klesne na 39,4 °C aby sme zabránili vzniku hypotermie. Ak sa nám nedarí znížiť telesnú teplotu takýmto spôsobom, je na mieste navštíviť veterinárnu ambulanciu, kde mu budú podávať intravenózne tekutiny.
Veľmi dôležité pri ochladzovaní psa je nenamáčať ho do vody celého! Pri hypertermii sú cievy dilatované, aby odvádzali teplo z tela von. Keď psa prudko schladíme, dochádza ku konstrikcii ciev, teplo zostáva „uzatvorené“ vo vnútri tela a dochádza ku kolapsu!
Ako zabrániť prehriatiu?
Najdôležitejší je pitný režim. Pes by mal prijímať dostatok vody aj v čase, keď teploty vonkajšieho prostredia nie sú príliš vysoké. Bežne sa udáva 30 – 40 ml/kg psa, pri aktívnych športových psoch aj viac. Najdôležitejšie je zavodnenie psa ešte pred aktivitou vonku. Počas príliš horúcich dní necvičíme a nevenčíme psa počas dňa, ale v skorých ranných a lebo neskorých večerných hodinách.
Samozrejme, psa nenechávame nikdy v uzatvorenom aute!
autorka: MVDr. Lucia Kulichová, PhD.
Veterinárna ambulancia Dubnica
v Dubnici nad Váhom
článok bol uverejnený v časopise Lekárnik 7/2023