Srdce – centrum života
Srdce je životne dôležitým orgánom, ktoré od okamihu, keď začne tĺcť, až do okamihu, keď sa zastaví, pracuje neúnavne bez prestávky, pričom počas jedného ľudského života sa stiahne asi 3 000 000 000-krát. Len za jeden deň prečerpá okolo 6700 litrov krvi. Toto svalové čerpadlo dokáže podávať neuveriteľné výkony nielen v pokoji, ale aj vo vypätých situáciách. Dokáže niekoľkonásobne zrýchliť svoju činnosť. Pokiaľ ochorie, telo začne značne strádať. Pomerne častým ochorením, ktoré postihuje srdce je zlyhávanie. Ide o stav, kedy už nemôže poskytnúť požadovaný výdaj, t. j. keď srdce už nie je schopné správne pumpovať. Srdce potrebuje veľa energie na to, aby dokázalo pumpovať krv do všetkých častí tela. Takže bez energie svalové vlákna tvoriace srdce „stuhnú“ a nemôžu vykonávať dve základné funkcie: kontrakciu a uvoľnenie, čím sa samozrejme sťažuje pumpovanie. Aj zdravé srdce potrebuje veľa energie na tento úkon, nie to ešte choré. Tu nastupuje na scénu, vedcami i lekármi veľmi dobre známa látka, koenzým Q10.
Jednou zo zlúčenín, ktorej sa v súčasnosti venuje veľká pozornosť vďaka jej priaznivým biologickým vlastnostiam, je koenzým Q10. Vyslúžil si veľký záujem zo strany vedcov najmä pre svoj priamy vplyv na bio-energetiku bunky ako základnej funkčnej zložky organizmu. Koenzým Q10 je považovaný za „palivo“ pre všetky bunky, nevynechávajúc bunky srdca.
Koenzým Q10 – bio-látka s ohromným fyziologickým účinkom.
Dnes už nie je žiadnym tajomstvom, že koenzým Q10 (CoQ10) je životne dôležitá látka, ktorá zohráva úlohu v bunkovom metabolizme a plní aj ďalšie významné úlohy. Mnohopočetné vedecké štúdie z celého sveta potvrdzujú jeho opodstatnené odporúčanie pri väčšine ochorení kardiovaskulárneho a neurologického systému. Koenzým Q10 poskytuje srdcu a krvnému obehu energiu a ochranu. Pri jeho nedostatku je prirodzená bio-energetika srdca narušená. Štúdie dokázali, že nedostatok tejto látky je spojený so vznikom kardiovaskulárnych ochorení.
Čo je srdcové zlyhávanie?
Úlohou srdca je zabezpečovať neustálu cirkuláciu krvi a v nej obsiahnutých látok a plynov. Krv je univerzálne transportné médium, ktoré by sa bez srdca nedostalo ku všetkým bunkám organizmu. Keď srdcový sval zoslabne alebo sa niektorá z chlopní „chybne“ doviera, tak srdce omnoho ťažšie dostáva krv k bunkám a orgánom. Menej krvi napríklad vo svaloch zapríčiňuje slabosť a únavu. Menej krvi v obličkách zase znižuje schopnosť obličiek vylučovať škodlivé látky z tela von. Okrem toho sa začne hromadiť v tele tekutina. Tieto zmeny sa prejavujú na fyzickom tele ako vyčerpanie, únava, dýchavica. Nahromadená tekutina spôsobuje opuchy. Častokrát sa pridávajú bolesti pod pravým rebrovým oblúkom, spôsobené hromadením krvi v pečeni. Všetky tieto prejavy sa môžu objavovať jednotlivo, ale aj vo vzájomnej kombinácii. V medicínskej praxi sa následne diagnostikuje zlyhávanie srdca akútne či chronické.
Koenzým Q10 ako zosilňovač energie.
Ako bolo vyššie spomenuté, na podporu bunkovej energetiky – teda aj srdcovej, sa už niekoľko desaťročí štandardne používa koenzým Q10. Koenzým Q10 sa tvorí v bunke a je dôležitým nosičom elektrónov v mitochondriách buniek. Laicky vysvetlené, podieľa sa na premene energie z potravy na bunkovú energiu. Koenzým je obzvlášť dôležitý pre tie orgány, ktoré majú vysokú hustotu mitochondrií. Znížením vlastnej produkcie alebo pribúdajúcim vekom, či chorobou, automaticky klesá aj tvorba energie v tele. Už od 20. roku života začína vlastná produkcia organizmu mierne klesať, od 40. roku nastáva výrazný deficit, ktorý sa vekom ešte zvyšuje. Obsah koenzýmu Q10 v bunkách klesá a znižuje sa ich výkonnosť. Pokles hladiny koenzýmu Q10 v organizme môžu spôsobovať aj napríklad choroby ako sú rakovina, cukrovka, starnutie, ale aj lieky statínového typu, ktoré sa bežne predpisujú „kardiakom“ – teda ľuďom so srdcovo-cievnymi ochoreniami.
Ako funguje koenzýmu Q10 v našom tele.
Koenzým Q10 má v organizme tri hlavné účinky. Po prvé, zlepšuje produkciu energie v každej našej mitochondrii. Mitochondrie sú tzv. elektrárne našich buniek. Pre príklad si uveďme, že v jednej bunke môže byť aj 500 mitochondrií. Bez týchto mitochondrií by sme nemali žiadnu energiu a komunikácia medzi bunkami by tiež nefungovala. Teda koenzým Q10 je „iskrou“, ktorá spúšťa celý reťazec reakcií v mitochondriách, ktorá vyústi do tvorby energeticky bohatej molekuly ATP (adenozíntrifosfát). Po druhé, zvyšuje zdravie našich buniek znížením oxidačného stresu a po tretie, chráni náš výkon prostredníctvom optimalizácie imunitného systému.
Príznaky deficiencie.
Keďže koenzým Q10 je súčasťou každej bunky, tak jeho chýbanie – deficiencia môže mať rôzne prejavy. Najčastejšie sa nedostatok tejto látky prejavuje stratou elánu, únavou, zníženou funkčnou kapacitou, svalovou slabosťou. Príznaky manifestujúce sa na srdci sú zníženie koncentrácie koenzýmu Q10 v srdci (30 % ↓ u 40-ročných a 60 % ↓ u 80-ročných), poruchy v bio-energetike srdca. Medzi iné príznaky radíme imunologické a neurologické poruchy, porušenú tvorbu energie, únavu, mitochondriálnu dysfunkciu (napr.: zvýšená hladina laktátu a kreatínkinázy), zvýšené riziko voľno-radikálových chorôb (napr.: znížená hladina CoQ10 v plazme môže byť spojená s rizikom vzniku srdcových chorôb, rakoviny, progresie melanómu). Medzi príčiny deficiencie koenzýmu Q10 radíme hypertyroidizmus, rakovinu, laktátovú acidózu, migrénu, myopatie, fenylketonúriu a i. Medzi rizikové skupiny patria vrcholoví športovci, fajčiari, starí a dlhodobo chorí ľudia.
Akým spôsobom je užitočný koenzým Q10?
Keď je produkcia energie v organizme nižšia, ovplyvňuje to aj srdce a jeho výdaj. Viaceré vedecké štúdie ukázali, že ľudia trpiaci srdcovým zlyhávaním majú nedostatok práve tejto látky – koenzýmu Q10 (CoQ10). So zvyšujúcou sa závažnosťou srdcového zlyhávania sa zvyšuje aj nedostatok samotného koenzýmu Q10. Týmto spôsobom sú srdcové choroby a koenzým Q10 vzájomne prepojené.
Švédska štúdia (Alehagen, Alexander, Aaseth, 2016) s viac ako 600 pacientmi ukázala, že koenzým Q10 má vysoký vplyv na srdcové zlyhávanie. Jedinci s tretím a štvrtým štádiom srdcového zlyhávania dostávali CoQ10 (200 mg) a selén (200 µg) denne. Ukázalo sa, že ich úmrtnosť sa znížila približne o polovicu v porovnaní s kontrolnou skupinou, ktorá dostávala placebo.
Prirodzená produkcia koenzýmu Q10 v organizme a s tým súvisiaci pokles hladiny sa vekom automaticky znižujú. Teda srdce začína strádať túto dôležitú látku. Existenciou akejkoľvek choroby postihujúcej srdcovo-cievny systém sa ešte viacej znižuje hladina tejto látky v srdci a pridaním liekov statínového typu (lieky na zníženie cholesterolu) sa toto zníženie ešte násobí. Je známe, že najčastejším vedľajším účinkom statínov sú svalové problémy, pričom postihnutých je až okolo 30 % pacientov. Tieto vedľajšie účinky môžu byť znížené práve pomocou CoQ10, ako naznačuje štúdia z roku 2015 (Stroes et al., 2015).
Štúdia Q-Symbio (medzinárodná, randomizovaná, dvojito zaslepená štúdia): Pacienti z 9 rôznych krajín Európy s viac alebo menej závažným srdcovým zlyhávaním dostávali buď 100 mg koenzýmu Q10 alebo placebo 3-krát denne počas 2 rokov (okrem ich štandardnej liečby). Na konci štúdie bola úmrtnosť na kardiovaskulárne zlyhávanie o 43 % nižšia v skupine, kde sa podával koenzým Q10 ako v skupine s placebom. Podľa výsledkov spomínanej štúdie sa dá konštatovať, že by sa dalo úmrtie na srdcové zlyhávanie znížiť takmer na polovicu.
Analýza 14 štúdií z roku 2017 zistila, že užívatelia COQ10 mali vyšší fyzický výkon a žili dlhšie ako ľudia liečení placebom.
Statíny a ich vedľajšie účinky.
Liečba statínmi je základným pilierom prevencie a liečby kardiovaskulárnych ochorení. Rovnako ako iné lieky, však aj pri užívaní statínov môže dôjsť k prejaveniu sa vedľajších účinkov, akými sú napríklad muskoskeletálne ťažkosti, gastrointestinálny diskomfort, únavy, zvýšenie pečeňových enzýmov, periférna neuropatia, nespavosť a aj svalová slabosť. Keďže srdce je tiež sval, tak paradoxne užívanie lieku potrebného na liečenie srdcovocievnych ochorení zároveň pôsobí aj proti samotnému „srdcu“ teda jeho funkcii. Je evidentné, že bez „pohonnej“ látky srdce nebude môcť vykonávať svoju úlohu stopercentne. Vychádzajúc z vyššie spomenutých informácií sa dá konštatovať, že od určitého veku a pri určitých chorobných stavoch, či predpísanej terapii, bude viac ako žiadúce dopĺňanie si tejto látky externou formou.
Prečo statíny vedú k nedostatku koenzýmu Q10?
Statíny sú lieky, ktoré účinne znižujú hladinu cholesterolu. Prečo však tieto lieky na zníženie cholesterolu spôsobujú nedostatok koenzýmu Q10? Odpoveď je jednoduchá. Laicky vysvetlené – naše telá produkujú cholesterol rovnakým spôsobom, akým sa produkuje koenzým Q10 (tá istá metabolická dráha – mevalonátová dráha/cesta). Koenzým Q10, ktorý je dôležitý pre zdravie srdca, je v skutočnosti transportovaný cholesterolom v krvi. V tele sa acetoacetyl-CoA premieňa na organickú zlúčeninu nazývanú mevalonát pomocou enzýmu nazývaného HMG-CoA reduktáza. Mevalonát sa môže použiť na tvorbu cholesterolu alebo koenzýmu Q10. Statíny inhibujú pôsobenie HMG-CoA reduktázy, ktorá znižuje množstvo mevalonátu dostupného na tvorbu cholesterolu, čo je dôležité pri liečbe vysokého cholesterolu. Z tohto vyplýva, že telo má k dispozícii menej mevalonátu na produkciu koenzýmu Q10. Vedecké štúdie potvrdili, že k výraznejšiemu poklesu hladiny koenzýmu Q10 dochádza už pri užívaní statínov v štandardnej dávke po dobu 3 mesiacov.
Koenzým Q10 a jeho využitie pri srdcovej arytmii.
Pri srdcových arytmiách srdce bije príliš nepravidelne, buď príliš rýchlo (tachykardia) alebo príliš pomaly (bradykardia). Účinok koenzýmu Q10 bol na vplyv srdcového rytmu preukázaný v dvojito zaslepenej, placebom kontrolovanej štúdii s pacientmi, ktorí práve prekonali srdcový infarkt. Dostávali 120 mg COQ10 denne alebo placebo počas 28 dní. V skupine s placebom bolo pozorovaných 3-krát viac srdcových arytmií, záchvatov angíny pectoris (bolesť na hrudníku) a slabá funkcia ľavej komory ako v skupine s pravidelným užívaním koenzýmu Q10. Výskyt iných srdcových ťažkostí (vrátane srdcovej „smrti“ a nefatálnych srdcových infarktov) bol tiež významne nižší v terapeutickej skupine ako pri skupine s placebom (klesol o polovicu). Okrem toho sa u testovaných osôb s COQ10 menej často zistila prítomnosť oxidačného stresu (sérové hladiny antioxidačných vitamínov A, E a C, ako aj betakaroténov boli u nich vyššie ako v skupine s placebom). Z týchto výsledkov autori štúdie usúdili, že koenzým Q10 môže mať ochranný účinok na poškodené srdce po infarkte.
Môže koenzým Q10 znížiť krvný tlak?
Niekoľko štúdií preukázalo pozitívny účinok koenzýmu Q10 na krvný tlak. Mohlo by to súvisieť so zlepšenou energetikou v mitochondriách a menším oxidačným poškodením bunkových membrán. V 12-týždňovej dvojito zaslepenej štúdii dostávali pacienti s vysokým krvným tlakom buď 60 mg koenzýmu Q10 2-krát denne alebo placebo. V skupine s užívaním COQ10 klesol systolický krvný tlak v priemere o 17,8 mmHg (± 7,3). Vyhodnotenie troch klinických štúdií preukázalo pozitívny vplyv koenzýmu Q10. Systolický krvný tlak klesol v priemere o 11 mmHg a diastolický o 7 mmHg v porovnaní s placebom.
Koenzým Q10 ako „superantioxidant“.
V ľudskom tele neustále vznikajú voľné radikály, ktoré môžu poškodzovať naše bunky a ich zdravé fungovanie. Podľa určitých prepočtov sa nám v tele ročne dokáže vytvoriť až okolo 240 kg voľných radikálov. Aby sme zneškodnili voľné radikály a ochránili naše bunky, potrebuje naše telo antioxidanty, ktoré dokážu „pohlcovať“ škodlivé voľné radikály. Koenzým Q10 patrí medzi „päť veľkých antioxidantov“ a tiež sa podieľa aj na regenerácii vitamínu E.
Koenzým Q10 ako regulátor imunity.
Úlohou imunitného systému je „blokovať“, eliminovať škodlivé vplyvy a zabezpečiť ochranu pred vírusmi a baktériami, aby nenarušili každodenný „výkon“ organizmu. Štúdia Inštitútu pre biomedicínsky výskum na Texaskej univerzite sa zamerala na súvislosť medzi koenzýmom Q10 a imunitnou odpoveďou organizmu. Preukázalo sa, že protilátky na obranu proti vírusom a baktériam sa zvýšili vďaka prijímanému COQ10. Táto bio-aktívna látka je veľmi dôležitá pre imunitný systém. Ak je organizmus celkovo slabo zásobený energiou, imunita tiež stráda, lebo telo prioritne „zásobí“ energiou životne dôležité orgány (napr.: mozog). Tým pádom imunita začína mať zníženú energiu a telo je v dôsledku toho oslabené a náchylné na choroby.
Aké je odporúčané dopĺňanie?
S pribúdajúcim vekom koncentrácia koenzýmu Q10 v tele zreteľne klesá, z tohto dôvodu sa odporúča, aby ľudia od veku 45 – 50 rokov trvalo užívali aspoň 30-60 mg koenzýmu Q10 (pri chorobných stavoch 60 a viac mg/deň). Bunky starnúceho a chorého organizmu potrebujú omnoho viac koenzýmu Q10 ako je organizmus schopný ho vytvárať. Podľa odborných zdrojov je bezpečné denné dávkovanie do 60 mg.
Dilema odporúčanej chemickej formy (ubichinol/ubichinón).
V súčasnosti pod nátlakom rôznych výrobcov sa viedli dilemy na tému, ktorá chemická forma má byť preferovaná pri suplementácii. Aká je pravda? Organizmus má od prírody schopnosť premeniť nízke hodnoty koenzýmu Q na Q10 ako aj schopnosť premeniť redukovanú či oxidovanú chemickú formu práve na takú, akú organizmus resp. konkrétny absentujúci orgán v danej chvíli potrebuje. Pečeň je orgánom, kde sa premieňajú aj živočíšne alebo rastlinné výťažky prijímané potravou na vysokokvalitný Q10. Koenzým Q10 je „všadeprítomný“ faktor či už v redukovanej (ubichinol) alebo oxidovanej (ubichinón) forme. Jeho hladiny sú vysoké v orgánoch s vysokými metabolickými nárokmi, ako sú srdce, obličky, pečeň, pretože pôsobí ako „molekula prenosu energie“. Keďže koenzým Q10 je bio-látka obdarená významnými antioxidačnými a protizápalovými vlastnosťami, ktoré sú užitočné najmä na prevenciu poškodenia spôsobeného voľnými radikálmi a aktiváciu zápalovej signálnej dráhy, jeho vyčerpanie môže viesť k exacerbácii zápalových procesov.
Čo je rozhodujúcim kritériom správneho účinku?/ Ktoré liekové alebo doplnkové formy preferovať.
Viac ako chemická forma je rozhodujúce celkové prijaté denné množstvo tejto látky, pravidelnosť jej užívania ako aj spracovaná „suplementačná“ forma. Koenzým Q10 je látka rozpustná v tukoch a telo ho teda najefektívnejšie vstrebáva práve vo forme, kde sú tuky prítomné. Olejové formy kapsúl (i. p. tobolky) a tekuté formy sa radia do popredia. Ďalším kritériom je technológia spracovania. V dnešnej dobe už máme k dispozícii moderné technológie výroby, ktoré sú schopné „upraviť“ veľkosť častíc látok – mikronizovať. Mikronizácia („zmenšovanie“) nepoškodzuje surovinu, práve naopak. Umožňuje úpravou veľkosti častíc látok ich ľahšie a efektívnejšie vstrebanie z tenkého čreva. Ľahšie vstrebávanie umožňuje lepšiu biologickú účinnosť, a tým aj rýchlejší nástup účinku. Efektivita vstrebania mikročastíc je vždy vyššia ako pri klasickej veľkosti.
Zaujímavosti o koenzýme Q10.
Koenzým Q10 sa môže do tela absorbovať aj prostredníctvom potravy. Je obsiahnutý najmä v živočíšnych potravinách (napr.: hovädzie a bravčové mäso, hydina, sardinky, makrela). Zelenina tiež obsahuje túto látku, len v menšom množstve (napr.: strukoviny, sója a semená s obsahom olejov, cibuľa, kukurica, avokádo). Problémom suplementácie tejto látky cez potravu je aj fakt, na ktorý poukázala jedna štúdia ohľadne tepelnej odolnosti koenzýmu Q10. Koenzým Q10 sa považuje za citlivý na teplo a tiež vykazuje UV-citlivosť. Spomínaná štúdia zistila, že po zahriatí na 80 stupňov počas trvania 120 minút a súčasnom vystavení svetlu, sa rozložilo viac ako 72 % COQ10. Tieto výsledky je ťažké preniesť do procesu varenia, keďže jedlo pri varení neosvetľuje súčasne UV svetlo a varenie prebieha pri viac ako 80 stupňoch, ale nie 2 hodiny. Napriek tomu je možné predpokladať, že varením a pečením potravinové zdroje koenzýmu Q10 strácajú na jeho množstve.
Obmedzenia užívania koenzýmu Q10.
Obdobne ako pri iných bio-aktívnych látkach, aj pri koenzýme Q10 existujú určité obmedzenia, resp. návod na optimálne dávkovanie a zamedzenie interakcií. Z tohto dôvodu by sa ľudia, ktorí užívajú lieky, mali pred užitím doplnkov s koenzýmom Q10 vždy najskôr poradiť so svojím lekárom, či lekárnikom. CoQ10 môže zvýšiť účinky liekov používaných na zníženie krvného tlaku alebo hladiny cukru v krvi. Potom je potrebné upraviť ich dávkovanie. To platí aj pre lieky na riedenie krvi (antikoagulanciá, najmä pri warfaríne, kde COQ10 môže znížiť jeho účinnosť), lieky na astmu, rádioterapiu a chemoterapeutiká. Na prevenciu postačuje denná dávka medzi 30 – 60 mg . Na terapeutické účely sa odporúča vyššie dávkovanie, samozrejme po konzultácii a pod dohľadom odborníka. Príliš vysoké dávky (rozpätie cca 100 – 300 mg a vyššie) môžu spôsobiť nespavosť, hnačku, žalúdočnú nevoľnosť, nechutenstvo, bolesť v hornej časti brucha.
Ako rýchlo účinkuje koenzým Q10?
Rýchlosť, akou sa účinok koenzýmu Q10 prejaví, závisí v prvom rade od individuálneho stavu a existujúcej hladiny COQ10 v organizme. Ak telo dlhšiu dobu trpí nedostatkom COQ10 alebo v organizme prebieha chorobný stav, môže trvať aj niekoľko mesiacov, kým sa jeho hladina vráti do normálu. Iný je prípad, keď telo je choré dlhodobo, resp. dochádza k pravidelnému príjmu liekov, ktoré majú vplyv na hladinu COQ10. Tam sa čas dopĺňania predlžuje.
Niekoľko slov na záver.
Koenzým Q10 pomáha znižovať mieru výskytu a závažnosti srdcového zlyhávania. V niektorých krajinách sveta (napr.: Kanada, Japonsko a i.) je dokonca považovaný za liek číslo 1 pri zlyhávaní srdca. Podľa výsledkov mnohých vedeckých štúdií je koenzým Q10 schopný zlepšiť funkčnú kapacitu srdca u ľudí so zlyhávajúcim srdcom a tiež znížiť riziko výskytu kardiovaskulárnej príhody. Lieky na zníženie cholesterolu (statíny) inhibujú produkciu koenzýmu Q10 v tele. Ak vzniknutý deficit nie je možné kompenzovať potravou, môžu ho kompenzovať výživové doplnky. Užívanie COQ10 má zmysel nielen ako doplnok pri vyššie spomínaných ochoreniach, ale aj ako doplnok k ordinovanej terapii pri Parkinsonovej chorobe, pri artérioskleróze, pred operáciami srdca, cukrovke či dokonca proti procesom starnutia, keďže koenzým Q10 zlepšuje energetické využitie bunky. Jeho antioxidačné a protizápalové vlastnosti sú všeobecne známym faktom a z týchto dôvodov sa odporúča jeho dopĺňanie pre všetky rizikové skupiny ľudí.
Je možné vyhlásiť, že koenzým Q10 je veľmi dôležitý pre zdravie nielen srdca, ale aj každej jednej bunky organizmu, ale s mierou.
Mgr. Adriána Pénzesová, PhD.