– hovorí PharmDr. Vargová o profesii lekárnika a pokračuje: „lekárnici sú až príliš skromní.“ S tým súvisí napr. aj odmena za pohotovostnú službu. Podľa nej by sa mali lekárne rozhodovať, ktorá z nich takúto službu poskytne, keďže podľa zákona musia pohotovostnú službu vykonávať zadarmo. Každá lekáreň má však iné možnosti, iný počet zamestnancov, či umiestnenie.
zľava: Mgr. Otilia Nagypálová, PharmDr. Edita Vargová, Rozália Tuškóová, Erika Okošová, Erika Srnová, Mgr. Katarina Šomlová
Kedysi boli lekárnici odborníkmi, na ktorých sa pacienti obracali, keď potrebovali poradiť, dnes sú v očiach ľudí skôr predavačmi liekov a informácie radšej čerpajú z rôznych stránok na internete. Aj podľa PharmDr. Edity Vargovej sa postavenie lekárnikov v spoločnosti rokmi zmenilo. Má pocit, že kedysi si ich ľudia viac ctili, dnes si ich nevážia. Napriek všetkému, čo v súčasnosti sťažuje lekárnikom prácu, má svoju prácu veľmi rada. Veď čo je lepšie, ako pocit, že ste niekomu svojou radou pomohli a on sa vráti, aby vám poďakoval?
PharmDr. Edita Vargová sa narodila v Želiezovciach v okrese Levice, vyrástla 25 km od Šiah. Jej rodina nie je spätá s lekárnictvom ani so zdravotníctvom, mama robila účtovníctvo, otec pracoval ako mechanik. Pre lekárnictvo sa rozhodla, lebo mala rada chémiu a biológiu a učitelia ju usmerňovali. Vo svojom voľnom čase rada číta knihy, historické romány a cestuje. Viac o svojom pohľade na súčasné lekárenstvo a problémy, s ktorými sa stretáva nám prezradila v rozhovore:
Jednota lekárnikov nie je taká ako jednota lekárov
„Mrzí ma, že postavenie lekárnikov je v súčasnosti na nízkej úrovni a ľudia si nás nevážia. Niekedy za to môžeme aj my, lekárnici. Niekedy sme príliš skromní. Niektoré profesie, ako napríklad lekári, si vedia pre seba robiť reklamu a vedia si vybojovať pre seba silné postavenie odborníkov v spoločnosti. Oproti minulosti je to postavenie lekárnikov iné. Ľudia si kedysi viac ctili naše povolanie, teraz nás berú ako predavačov. Myslím, že nepoznajú túto profesiu, dokonca ani starí ľudia, čo je pre mňa neuveriteľné, lebo to nie je nová profesia. Nevieme si pre seba niečo vybojovať na vyššej úrovni, napr. platenie pohotovostných služieb. Čím ďalej tým viac lekární má problém prežiť, marže sú stále nižšie. Pred niekoľkými rokmi to bolo úplne inak, keď boli lieky drahšie. Lekárnikov je stále viac, dopyt je nižší.“
Lekárne sa v súčasnosti orientujú na zisk
„Odjakživa som mala svoju prácu rada, len v dnešnej dobe sa mi nepáči, že sa všetko zameriava len na obchod, na peniaze. Ten styk s ľuďmi už nie je, čo býval. Ľudia sú odosobnení. Na profesii lekárnika sa mi najviac páči, ak viem pomôcť svojim pacientom a to ma napĺňa, keď pacient príde, že ste mu dobre poradili a že liek mu pomohol. Zmenila by som len orientáciu na zisk, na obchod. Lekáreň žije z marže a tá marža je stále nižšia. Musíme preto tvrdo pracovať, aby sme vedeli zabezpečiť peniaze na fungovanie lekárne. Takisto by ma potešilo, keby nám bolo umožnené mať voľnejšiu ruku, väčšie právo zasahovať do preskripcie. V dnešnej dobe len expedujeme, alebo robíme zámenu, ale tú môžeme robiť len v tom prípade, ak je cena rovnaká, alebo nižšia ako cena lieku, čo predpísal lekár”.
Lekáreň U Galena nevynecháva ani magistraliter lieky
„Individuálne pripravované lieky robíme od začiatku fungovania lekárne. Máme tu aj kožného lekára, robíme mastičky, roztoky na vonkajšie používanie, nosné kvapky, ale aj niektoré lieky, ktoré sú nedostupné. Väčšinou sem posielajú pacientov aj ostatné lekárne, ktoré to nerobia. My zabezpečíme aj suroviny. Snažíme sa zabezpečiť všetko, na čo je dopyt. Aj spolupráca medzi nami a lekármi je na dobrej úrovni, keďže sme na vidieku. Vo väčších mestách je to asi iné.“
Zdravá konkurencia neškodí
„V Šahách a okolí je približne 7 000 obyvateľov, sú tu tri lekárne a 1 zdravotnícke potreby. Zdravá konkurencia neškodí, ale čo sa týka sieťových lekární, tak tie dávajú zľavy. Ak však porovnáme ich leták s našimi cenami, tak naše normálne ceny sú väčšinou nižšie ako ich akciové ceny. Určite by pomohlo aj zavedenie demografických a geografických kritérií. Keďže sme malé mesto, všetky lekárne tu máme pokope.“
Lekárne by mali mať právo rozhodovať, či budú poskytovať pohotovostnú službu
„Lekáreň by sa mala rozhodovať o tom, či má vykonať pohotovostnú službu alebo nie, keďže jej to nikto neplatí. Všade je málo pracovných síl, lekárnici sú vyčerpaní, pracovať po pracovnej dobe je ťažké. Pohotovostná služba v Šahách nefunguje, čo sa týka lekárov. Pacient ide do nemocnice, alebo zavolá rýchlu lekársku pomoc.“
Skúsenosti s ezdravím
„Stále nastávajú nejaké problémy, ktoré musíme riešiť. Je to podľa mňa však otázka času, keďže je to ešte na začiatku. Verím, že to má zmysel.“
UNIPHARMA je u nás na prvom mieste, čo sa týka zásobovania lekárne
„Naša lekáreň existuje už 22 rokov a od začiatku spolupracujeme s UNIPHARMOU. UNIPHARMA je u nás na prvom mieste, čo sa týka zásobovania lekárne. Dobré skúsenosti mám aj s objednávaním cez emergentný systém, objednávku som robila cez UNIPHARMU a všetko bolo vybavené bez problémov. V poslednej dobe som ho využívala častejšie, ale už niektoré lieky nie sú dostupné ani cez emergentný kanál. Sme aj súčasťou virtuálneho zoskupenia PLUS LEKÁREŇ vstúpili sme tam kvôli tomu, že sa tu objavili nové lekárne, tak aby sme aj my mohli poskytovať zľavy pre pacientov. Samostatné lekárne, ak neznížia cenu lieku, tak nemôžu konkurovať sieťovej lekárni.“
Keďže sa v právnych radách zaoberáme témou Nová zodpovednosť odborných zástupcov, zaujímal nás aj názor PharmDr. Vargovej, preto sme sa opýtali: Od 15. 6. 2018 je za kontrolu zásob liekov zodpovedný odborný zástupca, pred tým to bol držiteľ povolenia na poskytovanie lekárenskej starostlivosti. Ako vnímate túto zmenu?
„Kontrolu liekov dodržiavame, ale chyba sa môže stať, takže skladové zásoby nemusia sedieť vždy na 100 %. Každý môže urobiť chybu, nie je seriózne, že má za to zodpovedať odborný zástupca a byť za nezrovnalosti pokutovaný.“
spracovala: Mgr. Ing. Denisa Ižová
foto: Mgr. Ing. Denisa Ižová