Cestovanie do zahraničia so zvieraťom

V posledných rokoch je trendom cestovanie na dovolenku k moru aj s domácim miláčikom. Pri vycestovaní musíme mať na pamäti niekoľko bodov, ktoré treba dodržať. Nejde o žiadne náročné „vybavovačky“, ale určite si to nenechávajte na poslednú chvíľu.

Pri ceste do zahraničia musia byť spoločenské zvieratá (pes, mačka, fretka) označené mikročipom a musia mať platný cestovný pas. Pre krajiny EÚ platí, že okrem čipu a pasu, musí mať zviera platnú vakcináciu proti besnote a musí byť ošetrené proti echinokokóze.

Samozrejme, pre krajiny mimo EÚ sa môžu podmienky vstupu líšiť, a preto je najlepšie sa o nich predom informovať. Pokiaľ máme vybranú destináciu kam pôjdeme, ideálne je nájsť si v danej lokalite aj veterinárnu ambulanciu (v prípade potreby). Taktiež je vhodné zistiť, ako je to so vstupom psa na pláže.
Pri cestovaní autom platia určité pravidlá. Zákon o cestnej preprave živých zvierat hovorí, že nesmie byť ohrozená bezpečnosť vodiča, prepravovaných osôb, prepravovaných zvierat a cestnej premávky. Zviera v aute by malo byť v klietke, autosedačke, pripevnené bezpečnostným pásom alebo prepravované v batožinovom priestore, ktorý je oddelený od osôb sieťkou/mrežou. Psík by mal mať k dispozícii čerstvú vodu, prípadne nejaké maškrty. Pri dlhej trase by mali byť robené prestávky na venčenie.
Pri cestovaní lietadlom podmienky prepravy závisia od prepravnej spoločnosti a váhy psíka. Malé psíky môžu ísť na palubu lietadla spolu s vami. Váha psíka je obmedzená na rovnaký limit ako príručná batožina. Nesmiete však zabudnúť, že ak máte príliš uštekaného psíka, na palubu vám ho nedovolia zobrať. Väčšie váhové kategórie psov sa vezú v lietadle v batožinovom priestore. Dve hodiny pred odletom dajte psovi poslednýkrát napiť. Pamätajte, že v lietadle sa nemá kde vycikať.
Pred cestou do zahraničia treba zviera ošetriť aj proti ektoparazitom. Prípravky ochránia zviera pred komármi a kliešťami, ale zároveň aj pred chorobami, ktoré prenášajú.

autorka: MVDr. Lucia Kulichová, PhD.
Veterinárna ambulancia Dubnica
v Dubnici nad Váhom

článok bol uverejnený v časopise Lekárnik 6/2023