Rekreačný šport patrí do života mnohých lekárnikov, ale aj ich pacientov. Do lekárne však prichádzajú aj profesionálni športovci a lekárnici by im mali vedieť poradiť, ktoré liečivá užiť v prípade, že sa chystajú na súťaž. Napríklad inhalačný sprej na astmu môže spôsobiť pozitívny dopingový výsledok. Aká je práca členov Antidopingovej agentúry na Slovensku, čo všetko robia a ako môžu byť pri tejto práci nápomocní farmaceuti sme zisťovali v augustovom rozhovore.
Predstavte nám Antidopingovú agentúru SR – čo to je, na čo slúži a komu?
Antidopingová agentúra Slovenskej republiky (SADA) bola zriadená zákonom ako nezávislá organizácia, ktorá pôsobí ako národná antidopingová organizácia pre Slovenskú republiku. Jej zriadenie vyplýva z Medzinárodného dohovoru proti dopingu v športe UNESCO, ktorým sa Slovenská republika zaviazala podporiť prevenciu a boj proti dopingu v športe. Základným cieľom SADA je chrániť zdravie športovcov a dať im príležitosť zúčastňovať sa športu bez dopingu. Ďalším dôležitým cieľom SADA je zachovávať bezúhonnosť v športe v súvislosti s rešpektovaním pravidiel, ostatných súťažiacich, spravodlivej súťaže, rovnakých podmienok a hodnoty čistého športu.
Čo všetko robí Antidopingová agentúra na Slovensku?
Podľa Zákona o športe je verejným záujmom v športe aj ochrana integrity športu. To znamená zachovanie integrity súťaží, pričom hlavným cieľom je zabezpečiť bezpečnosť všetkých športovcov za rovnakých a nepredvídateľných podmienok. Tento prístup robí šport zaujímavým a atraktívnym pre verejnosť. Dôležitou súčasťou ochrany integrity sú antidopingové pravidlá, na ktoré dohliada SADA.
V rámci týchto pravidiel sa SADA zameriava na kontrolu a prevenciu dopingu. Najznámejšími činnosťami, ktoré SADA vykonáva, sú dopingové kontroly u športovcov, ktoré zabezpečuje oddelenie testovania a vyšetrovania. SADA zamestnáva približne 25 dopingových komisárov na dohodu, ktorí každé 2 roky prechádzajú školením a akreditáciou. Úspechom pre SADA je akreditácia troch našich komisárov na Hrách XXXIII. Olympiády v Paríži v roku 2024.
Medzi ďalšie kľúčové úlohy patrí realizácia preventívnych programov, ktoré sa zameriavajú na predchádzanie porušovania antidopingových pravidiel. SADA má tiež právomoc udeľovať terapeutické výnimky pre športovcov na národnej úrovni, ktoré im umožňujú užívanie zakázaných látok alebo používanie zakázaných metód na liečbu zdravotného stavu.
Je dôležité spomenúť aj úlohu v správe výsledkov pri porušení antidopingových pravidiel. Športovci majú právo na spravodlivý proces, ktorý vyžaduje včasné a dôverné vyriešenie prípadu, ako aj odborné zastrešenie komisií pre konanie vo veci dopingu.
celý článok nájdete v časopise Lekárnik 8/2024
spracoval: Mgr. Ján Zošák