Šéf slovenskej exekutívy Robert Fico počas svojej pracovnej návštevy Bieloruska (25.11. 2016) podpísal komuniké o spolupráci medzi SR a Bieloruskom a medzivládnu dohodu medzi rezortmi vnútra o spolupráci pri mimoriadnych situáciách. Na spoločnej tlačovej konferencii s premiérom Bieloruska Andrejkom Kobjakovom uviedol, že Slovensko má záujem spolupracovať s Bieloruskom v oblasti farmácie, drevárskeho priemyslu, gumárenského priemyslu, jadrovej energie a petrochemického priemyslu. Premiér na návšteve Bieloruska rokoval tiež s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom. Redakcia Lekárnika vám prináša prehľad zásadných bodov stretnutia.
Prioritou Slovenska zo spomenutých piatich oblastí je projekt spolupráce v oblasti farmaceutického priemyslu. Záujem bude orientovaný nielen na výskum, ale aj na samotnú produkciu liečiv. Tie sa podľa slov Roberta Fica budú používať pri liečení onkologických chorôb a iných ťažkých ochorení.
Nativita a Unipharma
Návšteva premiéra Roberta Fica v Bielorusku nebola len o politike a ekonomike. V meste Besenkovici (východ Bieloruska) navštívil vedecko-výskumné centrum Nativita. Centrum je financované aj zo strany Slovenskej republiky. Vedci tu pracujú na výskume a vývoji liekov proti rôznym civilizačným ochoreniam. Slovensko a Bielorusko tu podpísali niekoľko dohôd o spolupráci, na ktorých sa podieľala tiež Unipharma – 1. Slovenská lekárnická akciová spoločnosť, Jeseniova lekárska fakulta v Martine či spoločnosť Biomed Martin. Za spoločnosť Unipharma zmluvu o spolupráci s vedecko-výskumným centrom Nativita podpísal generálny riaditeľ spoločnosti RNDr. Tomislav Jurik CSc. Podmienky spolupráce dohodol s generálnym riaditeľom Nativity A. N. Sychovom. Cieľom spolupráce medzi Unipharmou a Nativitou je okrem iného zabezpečiť pre slovenských pacientov dostatok liečiv. Vďaka vzájomnej dohode sa otvoria dvere bieloruskému výskumnému centru Nativita aj na slovenskom farmaceutickom trhu. Spolupráca je tiež oživením slovensko-bieloruských vzťahov, ktoré po roku 2010 ochladli. Slovenský premiér vyjadril ľútosť nad tým, že sa doteraz Slovensku nepodarilo zlepšiť ekonomické vzťahy s Bieloruskom, hoci sa v minulosti investovalo do kvality vzťahov oboch krajín. Podľa slov bieloruského premiéra sa opäť aktívne rozvíjajú obchodné a ekonomické vzťahy medzi krajinami a posilňujú sa regionálne, kultúrne, vzdelávacie, ale aj vedecké kontakty.
Oživenie slovensko-bieloruských vzťahov v rôznych odvetviach priemyslu
Pred piatimi rokmi obchodná výmena medzi Slovenskom a Bieloruskom vykazovala 270 miliónov dolárov. Výsledky z roku 2015 svedčia o výraznom ochladení vzťahov a oslabení spolupráce. Obchodná výmena v minulom roku vykazovala len 170 miliónov dolárov. Premiér Kobjakov uvádza, že pre bielorusko-slovenské ekonomické a obchodné vzťahy je potrebné urobiť maximum. Podľa jeho slov treba zvýšiť nielen kvantitatívnu zložku obchodnej výmeny, ale najmä tú kvalitatívnu.
Slovensko ďalej ponúka spoluprácu v oblasti energetiky a gumárenského priemyslu, ako aj angažovanosť slovenských firiem, ktoré vyrábajú špeciálne laserové zariadenia na spracovanie tvrdého a mokrého dreva. V oblasti petrochemického priemyslu je evidentný záujem niektorých bieloruských firiem dovážať na naše územie petrochemické výrobky, napríklad v podobe skvapalneného plynu.
Slovensko ako predsedajúca krajina Európskej Únie chce diskutovať aj o vzťahoch medzi Bieloruskom a Úniou. Premiér Fico upozornil, že deklarácie by nemali byť len formálne, ale musia mať konkrétny obsah. Bieloruský premiér bol oficiálne pozvaný na návštevu Slovenska. Kobjakov uviedol, že návšteva slovenskej delegácie signalizuje nielen priateľský postoj Slovenska, ale aj jeho pripravenosť na konštruktívnu diskusiu a oživenie vzájomnej spolupráce.
Priebeh návštevy Bieloruska
Premiér Robert Fico okrem podpísania dohody v Mínsku zároveň slávnostne otvoril nové priestory slovenského zastupiteľského úradu v Bielorusku. Zúčastnil sa kladenia vencov pri Pomníku víťazstva na Námestí víťazstva. K pamätníku s večným ohňom pre hrdinov druhej svetovej vojny položil premiér veniec s farbami slovenskej trikolóry. Pre Bielorusov je dané miesto posvätné, preto pre nich veľa znamená, že si slovenský premiér uctil obete vojny. Na ceremónii sa zúčastnili bieloruskí vojaci v typických uniformách, ktorí zahrali hymny oboch krajín. Veríme, že v budúcnosti poctí bieloruská delegácia Slovensko svojou návštevou a že spolupráca, ktoré si obe krajiny vytýčili sa bude vyvíjať a nasledovať stanovené ciele.