Tipy pre deti aj dospelých
V letných mesiacoch sa zvyšuje frekvencia cestovania. Navštevujeme dovolenkové destinácie v rôznych klimatických pásmach. Okrem príjemných zážitkov nám hrozí aj riziko poškodenia zdravia. Väčšia obozretnosť je na mieste v krajinách s nižším hygienickým štandardom. Choroba si však nevyberá miesto, a preto musíme byť vždy dôkladne pripravení.
V cudzej krajine na nás číha mnoho nástrah – od dlhého čakania na meškajúci let, kolóny na diaľnici, poranenia spojené s kúpaním, alergické reakcie na nové jedlá alebo zvýšené riziko infekčných ochorení.
Čo si okrem kolesa a plaviek zbaliť do kufra? Základný pilier dôkladnej prípravy je správne zostavená cestovná lekárnička. Čo by mala obsahovať? Pri zostavovaní cestovnej lekárničky je dôležité si zodpovedať základné otázky:
1. Kam cestujete?
2. Na aký dlhý čas cestujete?
3. Aký typ dovolenky to bude? Aktívna dovolenka v horách alebo oddych na pláži a kúpanie v mori?
Pri lekárničke je dôležité dodržiavať podmienky pre skladovanie a uchovávanie jednotlivých liečiv. Lekárnička musí byť vždy uložená v suchu, chlade a v tme tak, aby nedošlo k poškodeniu jej obsahu. Príbalové letáky nevyhadzujte, aby ste sa mohli kedykoľvek presvedčiť o správnom užívaní liečiv. Neotvorené lieky majú dobu použiteľnosti vyznačenú na obale. Po otvorení sa však doba použiteľnosti u sirupov a kvapiek výrazne skracuje. Taktiež je dôležité správne skladovanie liekov. Vždy sa riaďte pokynmi vyznačenými na obale lieku. Po otvorení si vyznačte dátum otvorenia lieku. Netreba zabudnúť aj na správne uskladnenie liekov a ochranu detí pred náhodnou intoxikáciou.
V detskej lekárničke sú najdôležitejšie lieky na pokles zvýšenej teploty – antipyretiká a lieky proti bolesti – analgetiká. V detskom veku je dôležité mať zabezpečené 2 liekové formy. Uprednostňujeme liek vo forme čapíkov, keďže majú rýchlejší a silnejší nástup účinku. Ďalší spôsob je sirupová forma lieku, ktorú dávkujeme pomocou priloženej kalibrovanej striekačky, ktorá umožňuje presné dávkovanie na základe výpočtu obsahu liečiva podľa hmotnosti. Forma, akú dieťaťu podáme, závisí aj od klinických prejavov ochorenia u dieťaťa. Ak má dieťa v anamnéze údaj o zvracaní, podávame liek v čapíkovej forme a naopak. Liekom prvej voľby je liek s účinnou látkou paracetamol, keďže sa môže podávať aj deťom mladším ako 6 mesiacov. Zaraďujeme ho medzi neopioidové analgetiká. Dávkovanie antipyretík definujeme na základe aktuálnej telesnej hmotnosti dieťaťa. Dávka má rozpätie 10 – 15 g/kg/dávku. Liek sa môže podávať každých 6 hodín, 4 x denne. Ak sa dieťaťu dávajú nižšie dávky liekov, je poddávkované, účinok liečiva nemusí byť dostatočný a teplota nemusí klesnúť. Ďalším liekom voľby pri riešení zvýšenej teploty je liek s účinnou látkou ibuprofén. Zaraďujeme ho do skupiny nesteroidových protizápalových liekov s antipyretickým, analgetickým a protizápalovým efektom. Jeho podanie ako antipyretika v detskom veku je obmedzené vekovou hranicou nad 3 mesiace veku dieťaťa. Dávka má rozpätie 5 – 10 mg/kg/dávku. Kľúčové pre správnu liečbu horúčky je správne a presné meranie teploty v detskom veku. Najspoľahlivejšia metóda na meranie telesnej teploty je rektálne meranie, ktoré najpresnejšie koreluje s telesnou teplotou jadra a pri ktorom používame základný teplomer s ohybnou špičkou, aby sme zabránili vzniku zranenia dieťaťa.
S cestovaním je spojené aj zvýšené riziko vzniku tráviacich ťažkostí. Pre deti je najväčšie riziko vznik dehydratácie pri tráviacich ťažkostiach. V lekárničke je potrebné mať vždy perorálny rehydratačný roztok, ktorý zabezpečí rýchlejšiu úpravu vnútorného prostredia. Nahradí stratené minerály, upraví elektrolytovú dysbalanciu, doplní chýbajúce množstvo vody, glukózy a doplní stratenú energiu. Dostupný býva vo forme prášku alebo šumivých tabliet. Pri zvracaní, ale aj nevoľnosti z cestovania dopravnými prostriedkami, pri tzv. kinetóze, je vhodné na liečbu aj preventívne užívať na to určené antiemetiká.
Na úpravu a zahustenie stolice pri zvýšenej frekvencii a na črevnú dezinfekciu pri črevných virózach si pribaľte črevné adsorbenciá, ktoré na svoj povrch vyväzujú škodlivé látky a toxíny. Diosmektit je hydratovaný kremičitan horečnato-hlinitý, prášok na prípravu suspenzie, rozpúšťa sa vo vode alebo kašovitej strave. Carbosorb – čierne uhlie v tabletovej alebo práškovej forme, používa sa aj pri intoxikácii. U najmenších detičiek sa môže používať aj tanát želatíny.
Ďalšou dôležitou zložkou na úpravu črevnej mikroflóry a odstránenie dysmikróbie sú probiotiká, ktoré sa odporúčajú užívať už preventívne pred začiatkom cesty. Dôležité je však kupovať probiotiká obsahujúce správne probiotické kmene určené na skrátenie črevných ťažkostí. K takýmto kmeňom sa radia Saccharomyces boulardii a probiotiká typu Lactobacillus rhamnosus.
Klimatizovaná miestnosť, alebo aj dlhší pobyt v studenej vode, môže znamenať nástup začínajúceho respiračného infektu. Na tieto situácie je potrebné pri balení cestovnej lekárničky myslieť. Rýchlo si môžeme pomôcť podávaním hypertonických nosových kvapiek a sprejov s obsahom morskej soli v kombinácii s prírodnou imunomodulačnou liečbou, ako sú napríklad beta-glukány, vitamín C, D a zinok. Dekongestíva vo forme kvapiek, znižujú prekrvenie a edém nosovej sliznice a tým uľahčujú dýchanie. Používanie týchto liekov je však limitované na 5 až 7 dní. Pri čistení nosa novorodenca je nosová odsávačka neoceniteľný pomocník. Pri mladších deťoch, ktoré ešte nevedia sekrét odstrániť siakaním, je manuálna odsávačka šikovné riešenie na cestovanie.
Kašeľ je obranný reflex organizmu. Pri liečbe je dôležité ho rozdeliť podľa typu, keďže liečba je odlišná:
a) suchý, dráždivý kašeľ je obťažujúci najmä v noci, vhodné je ho tlmiť antitusikami
b) vlhký kašeľ – používajú sa prípravky so sekretolytickou funkciou (uľahčujú vykašliavanie hlienov).
Mukolytiká sú skupiny liekov, ktoré uľahčujú vykašliavanie a evakuáciu sekrétu z dýchacích ciest. Znižujú viskozitu spúta jeho depolymerizáciou a v aktivácii sekretomotorických funkcií dýchacích ciest. Podávajú sa perorálne alebo inhalačne. Najznámejšie sú N-acetylcysteín alebo bromhexín, ktoré uľahčujú prenikanie hydrolytických enzýmov do lyzozómov a stimuluje sekréciu bronchiálnych žliaz. Ambroxol je metabolitom bromhexinu. Má podobné vlastnosti a zároveň zvyšuje ciliárnu aktivitu a urýchľuje transport hlienu.
Ak je kašeľ dráždivý, suchý a obťažujúci najmä v noci, podávame antitusiká, čo sú lieky tlmiace kašeľ. Do lekárničky je ideálne si pribaliť antitusiká nekodeinového typu alebo kombinované preparáty s expektoračným aj antitusickým účinkom. Mukolytiká by nemali byť podávané súčasne s antitusikami pre riziko stázy a hromadenia hlienu v bronchoch.
Počas letných a teplých dní treba myslieť aj na zvýšený počet nežiaducich alergických reakcií. Na dovolenke skúšame nové jedlá, môže dôjsť k poštípaniu hmyzom alebo medúzou v mori a nikdy nevieme, čo všetko bude rásť a kvitnúť v okolí hotela. Nepríjemná urtikária, pruritus, erytém, vazodilatácia, bronchokonštrikcia a edém po tele sú nepríjemné klinické alergické prejavy. Je potrebné pribaliť celkové antihistaminiká vo forme kvapiek alebo tabliet. Na Slovensku
sa vydávajú na lekársky predpis. Tieto lieky znižujú jednotlivé klinické prejavy alergickej reakcie. Na natieranie postihnutého miesta na koži sú dostupné v lekárňach aj prípravky vo forme gélu bez lekárskeho predpisu.
Brušný diskomfort, nadúvanie a pocit nadmernej plynatosti sa často spája s nepravidelným stravovaním a rôznymi kombináciami jedál počas dovolenky. Proti týmto príznakom pomôžu osvedčené kvapky s obsahom látky simetikon alebo s obsahom prírodných látok proti nadúvaniu.
Pri podráždení očí treba mať v lekárničke oftalmologiká. Používajú sa na zmiernenie alergických prejavov, pri podráždení alebo pocite suchého oka. Nájdeme ich vo forme kvapiek, gélov alebo mastí.
Kvapky do uší môžete použiť napríklad aj po dlhodobom pobyte vo vode a predísť tak zápalu a bolesti. Pomáhajú rozpustiť maz, jednoduchšie ho odstrániť a zmierniť jeho nadmernú tvorbu.
Pri pobyte vonku počas letných teplých mesiacov treba myslieť aj na zvýšené riziko vzniku detských úrazov. Lekárničku treba vždy vybaviť základným balíkom pre ošetrenie jednoduchých poranení. Vznik odreniny, teda poškodenia kožného krytu, je vždy potrebné vyčistiť vhodným antiseptickým sprejom. Po starostlivej dezinfekcii rany môžete použiť gél, ktorý vytvára prostredie pre vlhké hojenie bez chrasty a jaziev. Ďalšou dôležitou súčasťou lekárničky je krytie rany. Pre deti sú ideálne farebné leukoplasty rôznych rozmerov a motívov, taktiež je dobré mať v lekárničke pár obväzov a gázových štvorcov. Určite netreba zabudnúť na fixačné náplasťové stehy na stiahnutie prípadnej tržnej rany a hojivú masť na drobné poranenia. Na vznik prípadného edému po úraze alebo páde je vhodné
mať octanovú masť.
Počas letných mesiacov sa môžu na koži rýchlo vytvoriť aj začervenané miesta, najmä v oblasti citlivých partií – slabiny, anogenitálna oblasť, menej často sa objavujú na stehnách, za uškami, v podpazuší či ďalších kožných záhyboch. Zapareniny vznikajú vplyvom trenia, vlhkého a teplého prostredia. Klinicky sa prejavujú kožným defektom, podráždenou pokožkou, prasklinami, vznikom pľuzgierov. Často môže miesto až mokvať, dochádza k sekundárnej infekcii baktériami alebo kvasinkami. Deti plačú, sú nepokojné. Väčšie deti sa sťažujú na pocit svrbenia a pálenia. V tomto prípade je dôležitá správna hygiena, používanie bariérového krému.
Špeciálne tipy k moru
V detskej lekárničke by určite nemal počas leta chýbať fotoprotektívny prostriedok na ochranu kože proti UV žiareniu – sunscreen. Pre deti je odporúčaný opaľovací krém s chemickým filtrom s ochranou proti UVA aj UVB žiareniu s SPF 50+. Po opaľovaní je vhodné používať prípravky na regeneráciu podráždenej pokožky. Vhodné sú prípravky s obsahom panthenolu, aloe vera, kyseliny hyalurónovej, prípadne imunoglukanu pre regeneráciu kože.
Na ochranu proti hmyzu sa používajú spreje s repelentným účinkom, ktoré hmyz odpudzujú. Do rizikových oblastí je vhodné používať prípravky so zvýšeným obsahom DEET (dietyltoluamid).
Samozrejmosťou je chronická liečba. Nezabudnite si dať predpísať lieky, ktoré užívate dlhodobo, aby ste mali dostatočné zásoby. S mnohými liekmi by ste v zahraničí mohli mať problém ich zohnať.
Do cestovnej lekárničky nepatria širokospektrálne antibiotiká. Liečiť treba cielene podľa aktuálneho klinického stavu, krvných výsledkov a kultivačných výsledkov s citlivosťou. Na základe všetkých vyšetrení lekár potom určí vhodnú antibiotickú liečbu.
Do lekárničky je vhodné si ešte pribaliť jeden pár jednorazových rukavíc. Záchranca vždy musí myslieť v prvom rade na seba a svoje zdravie. Pinzeta je dôležitý nástroj pri odstraňovaní mechanických nečistôt z rany, ale aj vhodný nástroj na vyberanie kliešťa. Nenahraditeľným pomocníkom sú aj vlhčené utierky.
Ak nie ste zdravotník, prosím, vždy sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom o vhodnosti konkrétneho liečiva a ako správne toto liečivo dávkovať vzhľadom na aktuálny vek a hmotnosť pacienta.
autorka: MUDr. Monika Michňová
detská lekárka
článok bol uverejnený v júnovom čísle časopisu Lekárnik