Barcelona – mesto plné farieb a umenia

Klenot prímorského mesta na východnom pobreží Pyrenejského polostrova, Barcelona, je opojnou zmesou dramatickej architektúry, pulzujúceho mestského života, nádherného počasia a lahodného jedla. Vo vzduchu sála inšpirácia a ulice mesta, umenie a kultúra sú toho dôkazom. Čítajte ďalej a spoznajte barcelonskú kultúru a jej ruch s týmto turistickým sprievodcom.

Arc de Triomf

Barcelona je hlavným mestom Katalánska, autonómneho spoločenstva Španielska. Nachádza sa na severovýchode krajiny, v blízkosti Francúzska. Je s 1,7 miliónmi obyvateľov druhým najľudnatejším mestom po Madride. Katalánčina a španielčina sú dva úradné jazyky, ktorými sa tu hovorí. Mesto bolo od stredoveku kultúrnym, hospodárskym a spoločenským centrom. Bez ohľadu na to, kedy ľudia vkročia do mesta, vždy ich omámi katalánska gotická architektúra, piesočné pláže, súčasné umenie, vedecké múzeá a prekypujúci nočný život. Má štýl inšpirovaný jej španielskym a maurským vplyvom. Či už cestujete na kratší alebo dlhší čas, mesto má množstvo umenia, zábavy a aktivít, vďaka čomu je to jeden z najpamätnejších výletov, aké kedy podniknete. Niektoré z najlepších miest na návštevu s deťmi sú zoologická záhrada a akvárium.

Aj keď je Barcelona rušné mesto, orientácia je jednoduchá, takže pohyb nie je nikdy problém, pretože budete vždy blízko stanice metra, autobusovej dopravy, alebo dokonca jedného zo slávnych barcelonských čiernych a žltých taxíkov. Systém barcelonského metra je efektívny a cenovo dostupný spôsob dopravy po meste. Metro má 8 liniek premávajúcich cez 165 staníc. Spája všetky hlavné atrakcie a štvrte mesta. Zapamätajte si, že obchody sú zatvorené v nedeľu a mnohé aj v sobotu popoludní. Najčerstvejšie produkty je možné dostať na trhoch a v zelovococh, nie v supermarketoch. Prehliadky so sprievodcom sú skvelým spôsobom, ako pohodlne spoznať mesto a ponoriť sa hlbšie do miestnej kultúry.

Sagrada Família, Park Güell, Casa Milá, Casa Batlló alebo Casa Vicens. Všade, kam v Barcelone prídete, nájdete kúsok mágie Antoniho Gaudího. Jeho práca vás zastaví a ohromí svojou vzácnosťou a majestátnosťou. Gaudí bol priekopníkom hnutia modernizmu v Katalánsku v 20. storočí a je známy svojimi neortodoxnými architektonickými prvkami a inšpiráciou prírodou. Ak by existoval jeden pojem, ktorý by mohol definovať štýl Gaudího, bola by to avantgarda. Zomrel v roku 1926 po tom, čo ho zrazila električka na ceste, ako každý večer, do katedrály Sagrada Família. Po údere stratil vedomie a nikto netušil, že tento strapatý starý muž, ktorý nemal pri sebe žiadne doklady totožnosti, bol slávny architekt. Bol prevezený do nemocnice, kde ho neskôr spoznal miestny kňaz a tam aj zomrel. Jeho tvorba inšpirovala niekoľko ďalších umelcov, ktorí svojimi dielami premenili celú oblasť Eixample.

Najnavštevovanejšia a najstaršia štvrť Barcelony sa nazýva Barri Gótic (gotická štvrť) a nachádza sa v nej mnoho z najlepších atrakcií vrátane katedrály a niekoľkých rímskych ruín. Áno, bude preplnená ďalšími turistami, ale stratiť sa v jej kľukatých stredovekých uličkách je stále jednou z veľkých radostí z návštevy Barcelony. Katedrála Sagrada Família, ktorá je považovaná za symbol Barcelony, je zároveň Gaudího najobľúbenejším dielom. Stavba očarujúcej budovy sa začala v roku 1882 a očakáva sa, že bude dokončená v roku 2030. Nachádza sa tu aj Gaudího hrobka.

Druhou štvrťou je Las Ramblas – pešia ulica lemovaná obchodmi, obchodnými reťazcami, turistickými stánkami, kaviarňami a reštauráciami. Je to najnavštevovanejšie turistické miesto v Barcelone, takže to tu „bzučí“ celý deň a noc. Je to tiež priestor pre vreckových zlodejov, a preto buďte mimoriadne ostražití.

La Boquería je obrovský krytý trh, ktorý sa nachádza pri Las Ramblas a je hodnotený ako najlepší trh na svete. Je to obrovské turistické lákadlo. Ak chcete, naopak, uniknúť hromadám turistov, zamierte na Plaça Reial – čo je krásne námestie, ktoré sa nachádza hneď vedľa Las Ramblas. Na konci bulváru Ramblas, v blízkosti sochy Krištofa Kolumba, dorazíte do barcelonského prístavu, kde nájdete veľké nákupné centrum Mare Magnum a najväčšie akvárium v Európe l’Aquarium. Pre skvelý výhľad sa vyvezte pozemnou lanovkou ponad prístav.

Park Güell

Park Güell

Park Güell na kopci Carmel svojím farebným prevedením pripomína rozprávkovú krajinu. V roku 1984 bol park Güell zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Začiatkom 20. rokov 20. storočia stavbu začal architekt Anton Gaudi na žiadosť Eusebia Güella. Park Güell je jedným z najunikátnejších miest, ktoré by ste mali navštíviť, keď ste v Barcelone.

Plaça de Cataluyna predstavuje jedno z najreprezentatívnejších námestí v Barcelone a je považované za centrálny bod mesta. Pre všetkých milovníkov miestnej architektúry, sôch a pekných fontán je tiež obľúbeným miestom na oddych v srdci mesta.

Vrch Montjuic sa nachádza na kopci, na ktorý sa dá dostať lanovkou a je tu možné navštíviť mnohé dôležité atrakcie. Botanická záhrada, hrad Montjuic, múzeum Joan Miró, olympijský areál, park Mossen Cinto Verdaguer a múzeum archeológie a etnológie sú niektoré z hlavných atrakcií tohto miesta. Najpopulárnejším múzeom v Barcelone je Picassovo múzeum. V tomto múzeu sa nachádza jedna z najrozsiahlejších zbierok Picassových diel a zameriava sa najmä na jeho skoršie roky. Budova, v ktorej sa múzeum nachádza, je známa ako Palacio de Berenguer d’Aguliar. Picasso v tomto dome chvíľu žil, vďaka čomu je múzeum pre milovníkov umenia oveľa zmysluplnejšie.

Vedľa štvrte El Born sa nachádza krásny mestský park Svetovej výstavy z roku 1888. V parku Ciutadella nájdete turistické atrakcie ako Font de Cascada, Zoo, Castell dels Tres Dragons a cez krásny bulvár sa dostanete k Arc de Triomf – starej vstupnej bráne do parku.

Tibidabo je 512 metrov vysoká hora na okraji Barcelony. Na vrchol sa dostanete zubačkou a po výstupe na vás čakajú tri hlavné aktivity – môžete navštíviť zábavný park Parque de Atracciones del Tibidabo, navštíviť kostol Iglesia del Sagrat Cor a hlavným dôvodom je fenomenálny výhľad z tejto hory.

Barcelona je domovom niektorých z najkrajších pláží v Európe so zlatým pieskom a krištáľovo čistou vodou. Najobľúbenejšie pláže sú Barceloneta, Mar Bella a Bogatell. Sú ideálne na opaľovanie, plávanie, vodné športy alebo jednoducho na oddych a sledovanie úžasných západov slnka. Barcelona je rajom pre milovníkov jedla s kulinárskou scénou, ktorá je rozmanitá a chutná. Mesto je známe svojimi tapas – malými taniermi s jedlom, ktoré sú ideálne na zdieľanie. Môžete ochutnať miestne špeciality, ako je paella, patatas bravas, sušená šunka a churros s horúcou čokoládou. Barcelona je tiež domovom niektorých z najlepších reštaurácií na svete, v súčasnosti približne 19 reštaurácií s hviezdičkou Michelin vrátane legendárnych El Bulli, Lasarte, Abac a Moments.

autorka: Mgr. Veronika Letavajová
CK Pharmaeduca

Kontaktujte cestovnú kanceláriu:
PHARMAEDUCA s. r. o., M. Falešníka 10, 971 01 PRIEVIDZA
telefón: +421 46 515 42 09, e-mail: