Zdravie ústnej dutiny je neoddeliteľnou súčasťou celkového zdravia človeka. Vďaka správnej a pravidelnej starostlivosti si zuby v dobrej kondícii môžeme udržať po celý život. Prevencia je totiž najúčinnejšie, najekonomickejšie a najmenej bolestivé opatrenie.
Hlavnou príčinou zubného kazu a ochorení parodontu je nedostatočné odstraňovanie zubného povlaku. Baktérie v zubnom povlaku produkujú kyseliny a toxíny, ktoré napádajú zuby i ďasná. Prvými príznakmi nedokonalého čistenia je gingivitída (začervenané, opuchnuté ďasno, na dotyk krváca) a demineralizácie skloviny (biele fľaky na zuboch), ktoré môžu ďalej progredovať do zubného kazu, parodontitídy a časom vyústiť až k strate zubov. Je už všeobecne známe, že zlá kvalita ústneho zdravia je priamo asociovaná s niektorými kardiovaskulárnymi, neurodegeneratívnymi, kožnými a metabolickými ochoreniami.
Zubný povlak sa nedá odstrániť výplachmi ústnou vodou, preto najdôležitejším a nenahraditeľným pilierom ústnej hygieny je mechanické čistenie zubnou kefkou. Čistenie zubov je potrebné vykonávať 2x denne = ráno a večer. Na to, aby bol povlak odstránený zo všetkých plôšok zuba, je dôležitý správny výber dentálnych pomôcok a zvolená vhodná technika.
1. Zubná kefka – mala by mať menšiu hlavicu (pre lepšiu manipuláciu na ťažšie dostupné miesta) a mäkké štetiny usporiadané nahusto. Medzi najodporúčanejšie techniky čistenia zubov patrí tzv. Bassova metóda (kefka je priložená do zubného žliabku = medzi zub a ďasno v uhle 45 stupňov a vykonáva jemné drobné krúžky) a Stillmanova (tzv. stieracia) technika. Pri nej sa kefka priloží do žliabku v uhle 45 stupňov a povlak sa zotiera smerom k žuvacej ploche zuba. Stillmanova technika je viac odporúčaná u pacientov, ktorý majú sklon k ustupovaniu ďasien a tvorbe recesov.
V súčasnosti máme na trhu aj širokú škálu elektrických zubných kefiek, ktoré tak tiež umožňujú dokonalé vyčistenie zubov. Medzi najbezpečnejšie sa radia tzv. sonické zubné kefky, ktoré pracujú na princípe rozkmitania vlákien. Kefka sa jemne priloží na zuby a posúva po zubnom oblúku, pričom pacient vykonáva pomalé a mierne krúživé pohyby. Kmity sonickej zubnej kefky môžu zo začiatku spôsobovať nepríjemný pocit šteklenia, na ktorý sa však dá časom adaptovať (je preto ideálne začať na nižších vibráciách).
Pri čistení by sa nemal vyvíjať veľký tlak ani na manuálnu, ani na elektrickú zubnú kefku. Samotnú techniku čistenia zubov je vhodné nacvičiť si priamo s dentálnou hygieničkou alebo zubným lekárom.
2. Medzizubná kefka alebo niť – čistí medzizubné priestory, ktoré bežná kefka nie je schopná vyčistiť. Umývanie týchto priestorov je kľúčové, keďže v priemere až 80 % zubných kazov vzniká práve v nedostatočne vyčistených medzizubných priestoroch. Dôležitý je správny výber veľkosti medzizubnej kefky, príp. manipulácia so zubnou niťou, s čím taktiež pomôže dentálna hygienička.
3. Single kefka – vhodná na dočisťovanie ťažšie prístupných miest (napríklad zubov múdrosti, dolných rezákov zvnútra), alebo prvých zúbkov bábätka.
4. Zubná pasta – s jej množstvom to netreba preháňať, na jedno umytie postačí veľkosť hrášku. Pasta by nemala obsahovať penidlá a umelé sladidlá. Mala by mať nízky stupeň abrazivity (RDA) a obsahovať posilňujúce minerály. U detí je nutné dodržiavať presnú vekovú kategóriu, pre ktorú je daná pasta určená. U bábätiek nepoužívame pastu vôbec.
Kontrola kvality vyčistenia zubov sa dá overiť pomocou jazyka. Ak si prejdeme jazykom po vyčistených zuboch, mali by byť úplne hladké. Ďalšou možnosťou je aj detektor povlaku (fialový roztok vo fľaštičke, príp. tableta na vycmúľanie), ktoré upozornia zafarbením na prípadné nedočistené miesta. Vo všeobecnosti sa odporúča, aby rodičia dočisťovali deťom zuby do veku cca 12 rokov.
Špeciálnu pozornosť treba venovať pacientom s ortodontickými aparátmi, kedy sú na hygienu kladené vyššie nároky (najmä pri fixných strojčekoch). Mechanické súčiastky strojčeka totiž komplikujú bežné čistenie a zvyšujú riziko akumulácie zubného povlaku.
Je veľkým pozitívom, že vďaka dostupnosti moderných dentálnych pomôcok a rozsiahlej osvete, povedomie a záujem o zubné zdravie stúpa. V konečnom dôsledku, precízna ústna hygiena predstavuje investíciu nielen do krásneho úsmevu, ale je aj kľúčovým faktorom pri udržiavaní celkového zdravia a kvality života.
autorka: MDDr. Jana Linská
čeľustná ortopédka