V roku 2024 bol zaznamenaný medziročný nárast spotreby humánnych liekov v úhradách a aj pri spotrebe vyjadrenej počtom balení. Celková finančná úhrada medziročne stúpla o 11,4 % na sumu 2 451,4 mil. eur. Z toho úhrada zdravotných poisťovní predstavovala 1 841 mil. eur, čo znamenalo nárast o 11,9 %. Taktiež vzrástla úhrada platená pacientom o 9,7 % a predstavovala 610,4 mil. eur. Upozorňujú na to štatistické výstupy Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI). V názoroch sme zisťovali, ktoré skupiny liekov sú najžiadanejšie v oslovených lekárňach, ako si lekárnici vysvetľujú rast úhrad za voľnopredajné lieky napriek miernemu poklesu ich spotreby v počte balení a či zaznamenávajú situácie, keď si pacienti nemôžu dovoliť doplatiť za lieky.
Počet vydaných balení liekov medziročne stúpol o 1,6 %, čo predstavuje 163,5 mil. balení. Najväčší podiel tvorili lieky plne alebo čiastočne hradené z verejného zdravotného poistenia (VZP), a to 57,2 %. Podiel predaných balení voľnopredajných liekov tvoril z celkovej spotreby 26,4 % počtu balení. Lieky vydané pre nemocnice a neštátne ambulancie tvorili spolu 6,5 %. Počet balení liekov vydaných na recept bez úhrady z VZP predstavoval podiel 10 % z celkového počtu.
Spotreba liekov vydaných na lekársky predpis a liekov so špeciálnym spôsobom úhrady „A“ (liek plne uhrádzaný na základe verejného zdravotného poistenia) a „AS“ (liek čiastočne uhrádzaný na základe verejného zdravotného poistenia) podľa ATC skupín (Anatomicko-terapeuticko-chemický klasifikačný systém) si zachovala podobný trend ako v predchádzajúcich rokoch.
Najvyššiu sumu uhradili v roku 2024 zdravotné poisťovne za antineoplastiká (liečivá používané pri liečbe nádorových ochorení) a imunomodulátory (lieky stimulujúce činnosť imunitného systému), spolu 540 mil. eur. Druhú skupinu s najvyššou úhradou tvorili lieky na tráviaci trakt a metabolizmus, úhrada predstavovala 213 mil. eur. Nasledovali lieky na kardiovaskulárny systém, 182 mil. eur a lieky na krv a krvotvorné orgány, 169 mil. eur.
Pokračovanie článku a konkrétne názory farmaceutov nájdete v časopise Lekárnik máj 2025.
spracoval: Mgr. Ján Zošák
zdroj: NCZI