O projekte Lekárne lekárnikom vás prostredníctvom časopisu Lekárnik informujeme pravidelne už niekoľko mesiacov. Niektorí ste o ňom už počuli, mnohí z vás o projekte čítali a teší nás, že sa zvyšuje počet tých, ktorí sa do projektu Lekárne lekárnikom už zapojili.
Za samotným projektom stojí spoločnosť UNIPHARMA – 1. slovenská lekárnická akciová spoločnosť, ktorá pôsobí na slovenskom trhu v oblasti distribúcie liečiv už 23 rokov a tak je symbolom stability, úspechu a istoty. Práve tieto tri artikle ponúka Unipharma aj prostredníctvom projektu Lekárne lekárnikom, ktorý je určený nielen tým lekárnikom, ktorí chcú svoju lekáreň z akýchkoľvek dôvodov predať, ale aj tým, ktorí majú záujem nadobudnúť lekáreň a vykonávať svoje ušľachtilé povolanie vo svojej vlastnej officíne.
Účasť spoločnosti Unipharma na projekte spočíva v tom, že tím projektu Lekárne lekárnikom dokáže sprostredkovať vhodného predávajúceho či kupujúceho lekárnika, zabezpečí právny a ekonomický servis pri predaji lekárne, no a ponúkne poradenstvo a pomocnú ruku tým, ktorí to potrebujú. Unipharma garantuje lekárnikom, ktorí sa do projektu zapoja, korektné a výhodné jednanie, a tak sa lekárnici nemusia obávať nevýhodného či neférového obchodu.
Cieľ projektu Lekárne lekárnikom
Lekárnická distribúcia Unipharma sa už viac ako dve desaťročia snaží o to, aby bol chránený slobodný výkon lekárnického povolania a aby lekárne na Slovensku zostali výhradne v rukách lekárnikov a neskončili ako súčasť sieťových lekární. Preto medzi ciele projektu Lekárne lekárnikom patrí:
– zvyšovanie počtu lekární vlastnených lekárnikmi
– podporovanie nezávislého slobodného výkonu lekárnikov
– zabezpečenie predaja lekárne do rúk lekárnika
– priblíženie lekárnických služieb európskym štandardom
Ako sa zapojiť do projektu?
Postup, ako sa zapojiť do projektu Lekárne lekárnikom, je naozaj jednoduchý. Na začiatok stačí, ak sa obrátite na Unipharmu alebo na vášho obchodného reprezentanta. Unipharma potom zabezpečí sprostredkovanie oboch strán – predávajúceho a kupujúceho. Následne lekárnická distribúcia poskytne kúpnu cenu v plnej hodnote pre realizáciu obchodu v prospech kupujúceho lekárnika. Samozrejme, popri tom je lekárnikom plne k dispozícii kompletný právny a ekonomický servis.
Ak ste sa už teraz rozhodli zapojiť sa do projektu Lekárne lekárnikom, neváhajte a kontaktujte Unipharmu či svojho obchodného reprezentanta, ktorý vám ochotne poskytne podrobnejšie informácie.
Projekt Lekárne lekárnikom: Lekáreň Arnika v Šoporni
Do projektu Lekárne lekárnikom sa zapojila aj lekáreň Arnika v obci Šoporňa. Presnejšie povedané, bola to PharmDr. Božena Štrpková, ktorá sa rozhodla svoju lekáreň predať a Mgr. Miriam Murgašová Bačová, ktorá je od decembra 2015 novou majiteľkou lekárne. Výmena majiteľov v lekárni Arnika prebehla expresne rýchlo a vďaka projektu Lekárne lekárnikom aj bez komplikácií. Keďže lekáreň Arnika v Šoporni má už niekoľko týždňov novú majiteľku, zaujímalo nás, ako sa jej v priestoroch lekárne darí. O celom projekte a lekárni nám porozprávala nová majiteľka Mgr. Murgašová Bačová a v zastúpení svojej manželky Ing. Štrpka.
Zaujímavosťou je, že do projektu Lekárne lekárnikom bol intenzívne zapojený aj starosta obce Šoporňa Mgr. Adrián Macho, keďže lekáreň Arnika sa nachádza v obecných priestoroch. Mgr. Macho si takisto prečítal o projekte Lekárne lekárnikom v časopise Lekárnik a myšlienka projektu sa mu pozdávala. Napriek tomu musela však Mgr. Murgašová Bačová splniť podmienky, ktoré boli dané verejnou súťažou, čo sa jej nakoniec podarilo. Pre Šoporňu bol azda najdôležitejší plynulý prechod z predošlej majiteľky lekárne na novú. „Zo strany obce nešlo len o to aby sme mali lekáreň, ale aj to, aby čakacia doba na otvorenie lekárne bola čo najkratšia,“ vysvetľuje starosta obce Šoporňa a dodáva, že podľa jeho informácií sú ľudia s novou lekárničkou v obci spokojní.
Ing. Marián Štrpka: „Celá rodina žila našou lekárňou“
Pán inžinier, na začiatok nám prezraďte, ako ste sa spolu so svojou manželkou dozvedeli o projekte Lekárne lekárnikom?
Myslím si, že sme to prvýkrát videli v časopise Lekárnik, kde ste publikovali články o projekte. Projekt sa mi veľmi zapáčil, pretože v ňom nejde len o stúpanie do neznáma, ale sú tam dané presné pravidlá a jasné podmienky. Vždy, keď sa objavil článok o projekte, dôsledne som ho preštudoval, pretože som vedel, že príde čas, keď bude musieť manželka v lekárni skončiť.
V čom konkrétne ste pociťovali najväčšiu pomoc od Unipharmy pri realizácii projektu Lekárne lekárnikom?
Musím povedať, že váš tím bol maximálne ústretový a najvýraznejšia pomoc bola po legislatívnej a ekonomickej stránke, za čo sa chcem srdečne poďakovať. Bola to pomoc pre jednu, ale aj pre druhú stranu. Poslanie myšlienky Lekárne lekárnikom sa tak naplno zrealizovalo. Pre mňa osobne to bola veľká pomoc aj po ľudskej stránke, pretože zamestnanci Unipharmy sú veľmi empatickí a boli k nám naozaj vždy ústretoví. Už viackrát som čítal o tom, že aj iné lekárne boli v podobných prípadoch maximálne spokojné.
Nie ste lekárnik, no za vašimi slovami cítiť lásku k tomuto povolaniu. Ako vnímate túto profesiu?
Je to ťažké, zodpovedné povolanie a je to najmä povolanie, ktoré pomáha ľuďom. Aj to ma viedlo k tomu podporiť myšlienku, aby väčšina lekární zostala nie v reťazcoch alebo podnikateľských rukách, ale v rukách lekárnikov. Navyše, moja svokra robila odjakživa v lekárni, moja manželka takisto a ja som im pomáhal zabezpečovať všetky veci a povolenia, takže som v podstate mal o tej práci podrobný prehľad. Celá rodina žila našou lekárňou a aj naša dcéra dokonca vyštudovala farmáciu.
Ako sa vám lúčilo s lekárňou? Predsa, strávili ste v nej viac ako dve desaťročia.
Ja hovorím: „Veľmi ťažké je začínať, ale ešte ťažšie je končiť.“ Na lekáreň sme boli zvyknutí, takisto aj ľudia v obci. Moja manželka robila celý život iba v lekárni, takže bolo ťažké už len sa zamýšľať nad tým, že skončíme, no vedeli sme, že každý začiatok má aj svoj koniec.
Lekáreň fungovala v prenajatých priestoroch obce. Nebol v tom problém, keď ste sa rozhodli v lekárni skončiť a prenechať žezlo mladšej generácii?
Priestory boli prenajaté od obecného úradu, a tak som sa kontaktoval so starostom, všetko som mu vysvetlil, zasvätil som ho do systému lekární. Vysvetlil som mu, že Unipharma je hlavný dodávateľ a jeden z najväčších partnerov lekárnikov po stránke distribúcie a dodávky liekov, oboznámil som ho s projektom, s tým ako pomáha ľuďom aj lekárnikom. Odfotil som nejaké články z Lekárnika a poprosil som ho, aby si to prečítal. Projekt ho veľmi zaujal, no všetko aj tak záležalo na tom, ako dopadne výberové konanie. V lete obec uverejnila verejnú súťaž, ktorú vyhrala pani magistra Murgašová. Splnila všetky požadované podmienky a nás to teší, pretože spolupráca s ňou je bezproblémová.
Ako teda prebiehala samotná spolupráca s magistrou Murgašovou Bačovou?
Veľmi dobre. Moja pomoc bola v tom, že som všetko v predstihu zariadil, aby mohla čím skôr lekáreň otvoriť. Šesť týždňov som vybavoval potrebnú administratívu, ale nakoniec to rozbehli. Pani magistra je veľmi šikovná mladá žena, všetko dokáže vybaviť sama, takže sa nám naozaj výborne spolupracovalo.
A čo by ste na záver popriali pani magistre?
Pani magistre želám najmä spokojných pacientov a dobrú spoluprácu s lekármi. Pani magistra je veľmi milá, pacienti ju majú radi, takže som presvedčený, že sa jej v lekárni Arnika bude dariť. Úprimne jej držím palce.
Mgr. Miriam Murgašová Bačová: „Projekt Lekárne lekárnikom by som odporučila každému“
Pani magistra, lekáreň Arnika ste opäť otvorili tesne pred Vianocami, takže v prevádzke je pod vašim vedením už niekoľko týždňov. Ako ste sa v novej lekárni „zabývali“?
Myslím si, že celkom dobre. Už nás tu ľudia trochu poznajú a hlavne sa tešia, že je lekáreň znovu otvorená. Viac ako dva mesiace bola zatvorená, čo je na takúto obec dosť dlho a hlavne, keď bolo „chorobné obdobie“. Ľudia si na nás pomaly zvykajú i keď je to pre nich zmena, keďže pani doktorka Štrpková tu pôsobila veľmi dlho.
Stihli ste už s pacientmi nadviazať nejaké bližšie vzťahy?
Určite. Nestretli sme sa s tým, že by sme niekomu vadili alebo že by nastal nejaký konflikt, to vôbec nie. Niektorí prídu len tak poobzerať, ale niektorí sa už k nám vyslovene vracajú, čo nás veľmi teší J.
Pán Štrpka nám v rozhovore prezradil, že o projekte Lekárne lekárnikom sa dozvedel z časopisu Lekárnik. Ako to bolo u vás?
O projekte sme sa takisto dozvedeli z časopisu Lekárnik, kde bol detailne popísaný a priblížený odbornej verejnosti a sme veľmi radi, že sme ho využili. Potom som to prediskutovala s našim obchodným reprezentantom a už sa veľmi rýchlo dali veci do pohybu.
Ako sa vám spolupracovalo s Unipharmou, ktorá celý projekt zastrešuje?
Nadštandardne. Veľká pomoc bola v rýchlosti vybavovania všetkých potrebných papierových formalít, vlastne, úplne vo všetkom. Pod jednou strechou som našla odpovede na všetky moje otázky. Projekt Lekárne lekárnikom by som určite odporučila každému.
A ako sa vám spolupracovalo s Ing. Štrpkom a PharmDr. Štrpkovou?
Spolupráca s nimi bola veľmi priateľská. Dokonca sme stále v kontakte a sú z nás veľmi dobrí priatelia.
Na záver nám prezraďte – chystáte v lekárni nejaké zmeny? Predsa len, ste v novom prostredí…
Chystáme sa zmodernizovať interiér, trošku prerobiť výdajné okienko i keď sme ho už o niečo zväčšili. Chceli by sme to tu oživiť regálmi, aby aj ľudia cítili nejakú zmenu. Uvidíme, čo všetko sa nám podarí.
Spracovala: Mgr. Radka Križanová
Foto: autorka