PLUS eRecept od PLUS LEKÁRNE je už v ostrej prevádzke

Nový rezervačný systém RX liekov, PLUS eRecept, je od 1. mája 2023 už v plnej prevádzke. Postupne sa budú pripájať ďalšie PLUS LEKÁRNE. Ide o spoločný projekt distribučnej spoločnosti UNIPHARMA, virtuálneho zoskupenia PLUS LEKÁREŇ, online lekárne eTabletka a softvérovej spoločnosti NRSYS. V tomto texte sa dozviete, aké benefity pre pacienta a lekárnika prináša toto moderné riešenie v praxi.

Počas pandémie sa mnohí ľudia báli fyzického kontaktu, ale potrebné bolo aj zásobovanie počas trvania karantén v jednotlivých domácnostiach. V tomto období sme zaznamenali rozvoj lekárenských e-shopov, ktorý bol väčší ako kedykoľvek predtým. Napriek tomu, že väčšina pandemických obmedzení už skončila, spomínaný trend je naďalej umocňovaný výpadkami liekov, ale tiež faktom, že si ľudia postupne zvykli na komfort elektronickej komunikácie vo všetkých oblastiach života. „Nie je prekvapením, že pacienti volajú nielen po nákupe doplnkového sortimentu online, ale aj po zabezpečení komfortnejšieho výdaja receptov. Lekárne sa tomu museli prispôsobiť,“ hovorí Ing. Jozef Fiebig, generálny riaditeľ NRSYS.

Elektronická komunikácia šetrí pacientovi čas a dáva mu komfort, na ktorý je zvyknutý z iných odvetví, no vyžaduje aj profesionálne technické zabezpečenie, zvládnutú bezpečnosť najmä v rámci ochrany citlivých údajov pacientov a v neposlednom rade silnú marketingovú kampaň. Všetko vyššie spomenuté si vyžaduje nemalé náklady, ktoré si samostatná lekáreň nemôže dovoliť. Dôležité spoločnosti v rámci systému lekárenstva na Slovensku sa preto dali dokopy a prinášajú moderné riešenie – nový rezervačný systém RX liekov PLUS eRecept.

Ako na to?

Keď lekár predpíše recept, pacient má možnosť ho prostredníctvom portálu eTabletka priamo zaslať do konkrétnej lekárne. Výber lekárne je na ňom. Rovnako si v systéme vie pozrieť, ktorá lekáreň má daný liek skladom. „Pacient si je tak istý, že jeho lieky budú pripravené a nebude sa musieť opakovane vracať do lekárne. Lekáreň musí byť, samozrejme, v systéme registrovaná, aby ju pacient mohol vyhľadať v zozname lekární, ktoré rezervačný modul podporujú,“ povedal Mgr. Marcel Šulo, výkonný riaditeľ UNIPHARMY.
Po výbere lekárne pacient vyplní svoje kontaktné údaje pre rezerváciu svojho lieku a erecept odošle do lekárne. Pacient vždy vie, čo sa s jeho rezerváciou deje a v akom je stave. V rámci notifikácií bude vždy informovaný o aktuálnom stave rezervácie (možnosť vyzdvihnutia, dostupnosť produktu v lekárni alebo storno rezervácie).
Potvrdenie o tom, že objednávka bola odoslaná, dostane pacient ihneď SMS-kou a e-mailom.

Po odoslaní objednávky pacientom sa v lekárni rozbliká upozornenie, že má žiadosť o novú rezerváciu. Toto upozornenie je viditeľné v každej časti systému Pharmacy, lekárnik teda vie o prichádzajúcej rezervácii, či už aktuálne pracuje pri pokladni, prijíma alebo objednáva tovar. Pri prebratí rezervácie sa do lekárne stiahne elektronický recept a lekárnik má možnosť túto rezerváciu spracovať. V prípade, že má požadovaný liek na sklade a lekárnik rezerváciu potvrdí, erecept sa automaticky zarezervuje pre lekáreň, aj v poisťovni a tovar pre pacienta v lekárni. „V prípade, že je liek nutné objednať a pacient je ochotný si po liek prísť neskôr, prebehne len rezervácia receptu a následne je odoslaná objednávka na distribútora a tiež informácia pre pacienta, že si lieky môže vyzdvihnúť napríklad na druhý deň. Keď si pacient príde vyzdvihnúť liek do lekárne, informuje lekárnika o čísle svojej rezervácie,“ povedal nám Mgr. Andrej Kuklovský, riaditeľ pre PLUS LEKÁREŇ.

Prvá rezervácia

Pri prvej rezervácii, ktorú pacient cez portál vykoná, bude musieť lekárnik vykonať overenie jeho identity. Vývojári systému robili všetko pre to, aby bol systém jednoduchý, zrozumiteľný a čo najmenej „obťažoval“ lekárnika. Pre overenie totožnosti môže pacient využiť aj bezpečný online systém Payout ID. Je to autentifikácia na základe dokladu totožnosti a fotografie tváre, ktorá inteligentne s presnosťou zmeria a vyhodnotí ľudskú tvár. Overenie prebehne v 4. krokoch bezpečne a jednoducho online do necelej minúty. O úspešnom aktivovaní účtu bude pacient informovaný prostredníctvom SMS a e-mailu.

Výhody pre lekárnika
» podporíme návštevnosť lekární virtuálneho zoskupenia PLUS LEKÁREŇ pacientmi vďaka rezervačnému systému
PLUS eRecept,
» posilníme branding a znalosť značky PLUS LEKÁREŇ naprieč celým trhom,
» zlepšíme profi tabilitu,
» zvýšime konkurencieschopnosť pred inými zoskupeniami,
» zvýšime predaje aj OTC sortimentu v lekárni (pacientovi pri výdaji liekov na predpis viete ponúknuť doplnkový sortiment),
» poskytneme kompletný servis ako rozosielanie notifikácií pacientom o stave ich rezervácie, komplexný marketing a servis pri riešení problémov s rezervačným systémom,
» ušetríme čas – už žiadne telefonáty alebo písanie e-mailov ohľadom RX liekov pacientom,
» pacient si vyberie svoj liek len vo vašej lekárni, pokiaľ ho nestornuje priamo u vás,
» prinesieme istý príjem, pretože pacient na svoju rezerváciu nezabudne,
» dáme nový rozmer lojality vernostnému systému PLUS LEKÁREŇ.

Výhody pre pacienta
» rezervácia lieku vo viac ako 530 PLUS LEKÁRŇACH po celom Slovensku,
» transparentný, jednoduchý a prehľadný Rezervačný systém RX liekov,
» lieky na predpis si pacient môže rezervovať odkiaľkoľvek – jednoducho online,
» rezervácia lieku trvá len necelú minútu,
» pacientovi sa pri rezervácii nestane, že jeho liek nemajú, ušetrí čas vďaka tomu, že nemusí behať po lekárňach a zháňať svoj liek,
» liek bude čakať na pacienta a nie opačne. Pacient bude presne vedieť, kedy si svoj liek môže vyzdvihnúť,
» poradenstvo priamo od skúseného farmaceuta,
» personalizácia a adresná komunikácia výhod (zľavové kupóny, súťaže, akcie) vernostného programu PLUS LEKÁREŇ.

Liga farmaceutov
Lekáreň, ktorá sa zapojí do Rezervačného systému PLUS eRecept, bude automaticky zaradená aj do Ligy farmaceutov, čo je zoskupenie, ktoré prináša lekárnikom rôzne benefity.
Vedeli ste, že?
V roku 2022 bolo vydaných viac ako 65 mil. ereceptov za viac ako 1,3 mld. €. V roku 2023 sa predpokladá viac ako 65 mil. vydaných ereceptov za viac ako 2 mld. €.

spracoval: Mgr. Ján Zošák