Zdravotníci liečia, príroda uzdravuje

Ivan Novotný, záhradník ODS Bojnice
UNIPHARMA – 1. slovenská lekárnická akciová spoločnosť

Pravidlom v nadpise sa riadi aj osoba, ktorá sa s láskou stará práve o prírodu v areáli našej spoločnosti. Je to záhradník Ivan Novotný. Práca záhradníka však nie je len o kosení trávnikov a sadení kvetov. Čo všetko jeho práca zahŕňa a ako sa dostal z IT firmy k aktuálnej práci sa dozviete v rozhovore.

Keď prichádzate do ODS Bojnice, tak prvé, čo vás už z diaľky upúta, je bohatá a upravená zeleň, ktorá obkolesuje celý areál a vytvára oázu ticha a pokoja okolo distribučných skladov, kde sa nepretržite pripravujú a expedujú tisíce balení liekov a zdravotníckych pomôcok do verejných a nemocničných lekární. S úpravou a výsadbou areálu sa začalo v roku 1999, keď bola postavená administratívna budova, ktorá mala na streche vybudovanú zelenú záhradu so závlahovým systémom. Zeleň je teda neoddeliteľnou súčasťou UNIPHARMY a nachádza sa tu veľké množstvo listnatých aj ihličnatých drevín, kríkov, kvetov, liečivých rastlín a oddychových zón s altánkami a fontánou. Príjemnú atmosféru dotvára jazierko v tvare srdca, kde sa dobre darí koi kaprom a počas leta hladinu zdobia farebné kvety lekien.

Počasie či ročné obdobie nie sú prekážkou
Pre mnohých ľudí je záhradník človek, ktorý sa rád „rýpe“ v zemi. Čo ale obnáša práca záhradníka? Je to prevažne fyzická manuálnapráca, ktorá sa vykonáva za každého počasia. Záhradník udržiava poriadok v záhrade: stará sa o rastliny, polieva ich, presádza kvety, strihá stromy a kríky, kyprí pôdu, čistí záhony, a tiež sa stará o trávniky. Ivan k tomu hovorí: „Starostlivosť o rastliny si vyžaduje zodpovednosť, odhodlanie a cit. Je potrebné si všímať príznaky chorôb rastlín alebo škodcov a adekvátne rastliny ošetriť. Je to dôležité hlavne v dnešnej dobe, keď sa pod vplyvom klimatických zmien do našich zemepisných šírok dostávajú nové choroby a škodcovia.“

Deň záhradníka a aktuálne činnosti
Ako si záhradník plánuje prácu a čo nemôže každý deň vynechať? „Ráno začínam kávou. Po príchode do práce ako prvé prejdem celý areál a vyčistím ho od nečistôt. Potom už moja práca závisí od ročného obdobia a počasia. Prácu si plánujem dlhodobo dopredu, aby som dodržal agrotechnické termíny a práca mala postupnosť.
V tomto období je to predovšetkým starostlivosť o trávniky, ktoré treba po zime dostať do dobrej formy, aby boli počas leta pekne husté a zelené. Vykonávam vertikutáciu trávnikov a jarné hnojenie.
Samozrejmosťou je pravidelné kosenie a odstraňovanie nežiaducich burín v trávniku. Dôležitý je správne fungujúci zavlažovací systém, ktorý treba po zimnej odstávke znovu spustiť, nastaviť a poškodené trysky vymeniť.

Koi kapre mu „zobú z ruky“
Vždy, keď prídem k jazierku v ODS Bojnice, ktoré sa nachádza naľavo od vjazdu (pri administratívnej budove), ma zaujmú ryby, ktoré v ňom plávajú. Najmä tie s výrazným sfarbením. V lete je to naozaj krásny pohľad, keď je jazierko pokryté rozkvitnutými leknami. Keď prídem bližšie k vode, ryby sa neboja, naopak, prídu bližšie a očakávajú jedlo (a pohladenie), na čo sú zvyknuté od záhradníka.
Aj pre záhradníka je starostlivosť o jazierko a ryby úplne samostatnou kapitolou. Keďže jazierko je stojaca voda, je veľmi náchylné na tvorbu rias. Je preto potrebné ho pravidelne čistiť a filtrovať. No a na konci leta je potrebné odstrániť z hladiny všetky lekná a leknice, aby vo vode nezahnívali a nevytvorili tak na dne nános, ktorý uvoľňuje jedovaté plyny. To je činnosť, ktorú mi všetci závidia, keď ma vidia, ako sa člnkujem na jazere. Čo sa ale týka fyzickej námahy, ide o jednu z najťažších prác počas roka a som nesmierne šťastný, keď ju mám za sebou.“ Predstavili sme si teda prácu záhradníka počas sezóny. Na zimu však treba záhradu tiež pripraviť. „V zime potom robím údržbu a servis na strojoch, ktoré v priebehu sezóny používam,“ doplnil a pokračuje s činnosťami mimo záhrady: „Keďže som členom prevádzky, nerobím len záhradnícku činnosť.“

Úsmev odzrkadľuje radosť z práce
Vždy, keď stretnete nášho záhradníka, vidíte ho s úsmevom na tvári. Hovorí sa, že zelená upokojuje a Ivan to svojou dobrou náladou potvrdzuje každý deň.
„Ako vidno, stereotyp mi pri mojej práci nehrozí a to ma na nej veľmi baví. Napĺňa ma radosťou, keď môžem tvoriť niečo nové, pekné a odmenou mi je potom spokojný úsmev kolegov a kolegýň, keď si v lete počas obednej prestávky prídu oddýchnuť k jazierku a môžu sa pokochať tou nádherou, o ktorú sa tu s láskou starám.“

Z oblasti IT naspäť k vyštudovanému odboru
Ivan Novotný absolvoval SPTŠ v Piešťanoch odbor záhradník. Po jej ukončení 6 rokov pracoval ako záhradník v meste Prievidza. „Pod vplyvom revolučných zmien som chcel vyskúšať aj niečo iné a 5 rokov som pracoval ako vedúci predajne elektra. Následne som 3 roky pracoval ako obchodný poradca vo firme HILTI, kde som sa venoval predaju stavebnej mechanizácie a technológií. Tu som prišiel prvýkrát do kontaktu s UNIPHARMOU. Keďže som videl, čo sa tu všetko buduje a vytvára, tak som si v roku 2000 po odchode z tejto firmy podal do UNIPHARMY žiadosť na miesto záhradníka. V tom roku ale ešte túto pozíciu firma neobsadila a prvý záhradník bol prijatý až o rok, ale v tom čase už som bol zamestnaný v miestnej IT firme, kde som strávil pri počítačoch nasledujúcich 18 rokov. No a v roku 2019 som uvidel ponuku na voľné miesto záhradníka v UNIPHARME, neváhal som ani minútu, poslal som si žiadosť a po dlhých rokoch v rôznych iných odvetviach som sa vrátil k svojej pôvodnej profesii a urobil som dobre. Pracujem v nádhernom prostredí a mám prácu, ktorá ma napĺňa a baví. Môj úsmev a dobrá nálada sú toho dôkazom. Aj keď moja práca nemá nič spoločného s distribúciou liekov a neovplyvňuje lekárnikov, verím, že má zmysel, pretože v dnešnom uponáhľanom svete musia byť aj takéto oázy krásy a pokoja, kde sa oko popasie, duša pookreje a svet je hneď krajší a lepší. To platí aj pre kolegov, pre ktorých vytváram príjemné pracovné prostredie.“

spracovala: Mgr. Ing. Denisa Ižová

celý rozhovor nájdete v časopise Lekárnik 6/2023