Washington Irving (1783 – 1859) bol americký humanista a poviedkár. Narodil sa ako jedenáste dieťa škótsko-anglických emigrantov, ktorí sa usadili na Manhattane v New York City. Jeho otec bol obchodník, ktorý chcel mať zo syna právnika, lenže mladého Washingtona lákal svet divadla a umenia. Napriek tomu, že svoje štúdium ukončil už ako 16-ročný, stal sa prvým americkým spisovateľom, ktorý bol úspešným aj v Európe. Spočiatku písal satirické poviedky do časopisov, neskôr biografie. Bol známy svojim štýlom písania s charakteristickým šarmom. Medzi jeho najznámejšie diela patria Rip Van Winkle a Legenda o Ospalej diere. Irving veľmi rád cestoval, najmä po Francúzsku a Taliansku. Na svojich cestách sa zaujímal o miestne ľudové príbehy. Miloval bohémsky život, preto sa nikdy neoženil. Zomrel vo veku 76 rokov v Tarrytowne, v New Yorku. Pochovaný je na cintoríne Sleepy Hollow.
V krátkej poviedke s názvom Little Britain (do tejto populárnej zbierky patrí 34 poviedok, cestopisov a esejí s názvom The Sketch Book of Geoffrey Crayon, Gent.), ktorú napísal v rokoch 1819 – 1820 pod pseudonymom Geoffey Crayon, vystupuje postava lekárnika pána Skryma. Poviedka, ktorej rozprávačom je Crayon, začína malebným popisom štvrte v srdci starého Londýna a jej úchvatných obyvateľov: „Little Britain je štvrť v centre Londýna. Oblasť vďačí svojmu menu za skutočnosť, že v dávnych časoch bývala rezidenciou vojvodov z Bretónska. Je to kúsok Londýna starých dôb, aj s jeho starodávnymi ľuďmi a módou.“
V tejto štvrti žije aj pán Skryme, lekárnik. Staré ženy si myslia, že je čarodejník, pretože má v obchode zavesených dvoch vypchatých aligátorov a vo fľašiach niekoľko hadov. Tento vysoký chudý muž je veľký čitateľ almanachov a novín a rád číta správy o sprisahaniach, požiaroch, zemetraseniach a sopečných erupciách. Vždy má nejaký pesimistický príbeh, ktorý by rozpovedal svojim zákazníkom. Pán Skryme hovorí, že niektorí ľudia môžu hľadať znamenia na oblohe, ale tu na zemi a veľmi blízko nás je kombinácia udalostí, ktorá prekonáva všetky výpočty astrológov. Odkedy sú veterníky spolu, odohrala sa séria udalostí. Kráľ, ktorý mal osemdesiatdva rokov, zomrel. Kráľovský vojvoda tiež náhle zomrel a druhý bol zavraždený vo Francúzsku. Keď lekárnik rozpráva o týchto zlovestných udalostiach, nadobúda záhadný výraz a krúti hlavou. Podarilo sa mu rozšíriť pesimizmus aj medzi obyvateľov Little Britain. Sokom pána Skrymea je predavač syra, ktorý nadšene číta nedeľné noviny a rôzne časopisy.
V Little Britain príležitostne dochádza k diskusiám a vzniku názorových táborov. Crayonovi sa páči bývať na mieste, kde sa dodržiavajú princípy Johna Bullisma i keď občas sa môžu vyskytnúť názorové rozdiely. Vo všeobecnosti však ľudia medzi sebou vychádzajú a nikto na nikoho nepovie nič zlé, jedine, ak by za jeho chrbtom. Jedného dňa pokoj v Little Britain naruší rodina mäsiara na dôchodku. Slečny Lambové začali nosiť francúzske klobúčiky, hlasno sa rozprávali a smiali a zadovážili si aj francúzskeho učiteľa tanca. Crayon najskôr svojich susedov obdivoval za ich úsilie o zachovanie starých anglických zvykov. Lenže postupne Lambovcov začali napodobňovať aj ostatní. Rodiny začali dcéram dovoľovať, aby chodili na lekcie francúzštiny a hudby a v nedeľu bolo vidieť, ako stále viac dievčat nosí francúzske klobúčiky. Crayon dúfa, že táto móda postupne vymizne alebo že sa Lambovci zo štvrte odsťahujú. Avšak smrť zámožného obchodníka s olejom mala opačný účinok. Celá komunita sa rozdelila na frakcie, Lambovci alebo Trot
terovci. Little Britain je tak postihnuté súperením. „Myslím si, že ani lekárnik nebude schopný predpovedať výsledok. Domnievam sa, že toto je koniec pravého Johna Bullisma.“
Ilustrácie boli použité z internetových stránok:
http://brianjayjones.com/2011/02/
https://en.wikipedia.org/wiki/Washington_Irving
http://www.gutenberg.org/files/2048/2048-h/2048-h.htm
http://www.churchillbookcollector.com/pages/books/002609/washington-irving-illustrations-james-d-cooper-charles-o-murray/washington-irvings-sketch-book-little-britain-the-spectre-bridegroom-a-legend-of-sleepy-hollow
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Portrait_of_Washington_Irving_attr._to_Charles_Robert_Leslie.jpg
Autorka: PaedDr. PhDr. Uršula Ambrušová, PhD.
Východoslovenské múzeum v Košiciach.