Vaginálne problémy sú najčastejším problémom, ktorým žena čelí. Môže ísť o infekcie rôzneho typu, pooperačné, popôrodné, ale aj mechanické poranenia. V pošve sa nachádza vaginálny mikrobióm. Keďže prostredie nie je sterilné, kolónie baktérií, laktobacilov a celé mikrobiálne prostredie žijú v akejsi symbióze, ktorú udržuje slizničná imunita pošvy. Vo chvíli porušenia tejto rovnováhy či už vplyvom celkového ochorenia, hormonálnej disbalancie či skutočnou mikrobiálnou nákazou, dôjde k premnoženiu jedného z patogénov a problém je na svete – dôjde k zápalu či nadmernému fluoru – výtoku, pre ktorý cíti žena diskomfort.
Pred poraneniami však ženské intímne partie často nedokážeme ochrániť, a preto pri problémoch vyhľadávame pomoc odborníkov. Čo pomáha pri liečbe infekcií a poranení a ako im predchádzať sme sa opýtali gynekologičky z Ústavu pre starostlivosť o matku a dieťa v Prahe, MUDr. Kristýny Koutnej. O problematike vulvovaginálneho diskmofortu a vaginálnych infekcií, či hojení po gynekologických operáciách sa zaujíma najmä v súvislosti so zameraním na chirurgickú liečbu prednádorových zmien na krčku maternice. Problematike transformačnej zóny krčka maternice sa zaoberá aj vo svojom postgraduálnom štúdiu.
MUDr. Kristýna Koutná
Aké vaginálne problémy trápia ženy najčastejšie a ako dlho priemerne trvá boj s problémom?
Tak, ako sa už dlho hovorí a vie o mikrobióme čreva, tak aj v pošvovom prostredí je rovnováha medzi jednotlivými druhmi baktérií, kvasiniek, laktobacilov a jednotlivých skupín patogénov. Stačí celkové oslabenie organizmu ženy virózou, antibiotická liečba, iné stravovacie návyky, sex, pobyt napríklad v bazéne či vplyv hormónov na menštruačný cyklus ženy a jedna skupina pošvového mikrobiómu sa môže premnožiť a problém je na svete. Asi najviac časté a veľmi vnímavé k týmto zmenám sú práve kvasinky, teda v ambulancii veľmi často riešime vulvovaginitídy na podklade mykózy. Z predchádzajúcej informácie vyplýva, že tento problém sa u ženy môže vyskytnúť výnimočne, napríklad po antibiotickej liečbe na angínu, lekár nasadí vaginálne antimykotiká a do troch dní až týždňa je pacientka vyliečená. Veľký problém nastáva u žien, ktoré majú určitý diskomfort až infekčné príznaky opakovane a veľmi často. Rizikovým faktorom je ochorenie diabetes mellitus či imunodeficientné stavy, ale niekedy na príčinu či spúšťací faktor neprídeme a lekár i pacientka môžu tú správnu liečbu a režimové opatrenia hľadať i niekoľko rokov.
Kedy treba pri vaginálnych problémoch vyhľadať lekára a kedy ešte nie?
Veľkou a nespornou výhodou je, že veľké množstvo produktov, či už s polyvalentným alebo napríklad iba s antimykotickým účinkom, je voľnopredajných v lekárňach. Žena teda väčšinou podľa charakteru problémov a podľa toho, či sa s tým už niekedy stretla, väčšinou už sama nejaký preparát vyskúša a k lekárovi sa dostáva až vo chvíli, kedy problémy i napriek tomu pretrvávajú alebo sa zhoršujú. To je, podľa mňa, veľmi dobrý model. Lekárovi môžu tieto informácie aj veľa prezradiť. Keď napríklad vie, že antimykotická liečba nebola úspešná, bude hľadať problém inde. Ženu vyšetrí a rozhodne sa, či napríklad urobí vyšetrenie pH, odoberie kultiváciu, či sám vyšetrí pod mikroskopom vaginálny sekrét.
Na trhu je niekoľko druhov rôznych výrobkov na podporu liečby alebo doliečenie problémov. Aké máte skúsenosti s týmito výrobkami? Čo odporúčate pacientkam?
Je pravda, že je veľké množstvo výrobkov a myslím si, že jeden lekár ich nemôže ani všetky poznať. Vtedy si lekár väčšinou niekoľko výrobkov vytipuje a odporúča ich. Avšak aj samotné pacientky chcú častokrát produkt, ktorý im niekto odporúčal. Myslím, že je dobre, že existujú rôzne formy týchto prípravkov, či už vaginálne výplachy, tablety, krémy, masti, peny, pretože každý taký vulvovaginálny diskomfort je trochu špecifický a každej žene pomôže niečo iné. Osobne po chirurgických zákrokoch na krčku maternice odporúčam vaginálne tablety, ktoré majú antimikrobiálny a zároveň hojivý efekt. Na výkony na vulve sú výborné prípravky na báze peny a napríklad v gravidite nedám dopustiť na klasické boraxglycerinové vaginálne tablety.
Ako by sa mali ženy chrániť po vyriešení intímnych problémov? Čo odporúčate?
Pokiaľ žena vie, čo problém spustilo a vyvolalo, je z polovice vyhrané a sama pacientka začne napríklad už preventívne užívať probiotiká. Pokiaľ sú zápaly opakované, dlhodobé, tak je potreba pristúpiť aj k režimovým opatreniam ako je bavlnená bielizeň, sukňa namiesto nohavíc, nezostávať v mokrých plavkách, používať intímny gél či obmedziť sladké jedlo. Tým, že sa na trhu objavujú nové preparáty, tak po základnej liečbe pacientka niekoľko dní až týždňov užíva napríklad vaginálne tablety, ktoré bránia premnoženiu baktérií či kvasiniek a napomáhajú lepšej regenerácii tkaniva.
Čo na to lekárnička?
Aké pacientky si zvyčajne žiadajú výrobky s účinnou látkou TIAB? Opýtali sme sa
Mgr. Márie Brinzíkovej z Lekárne Na Rákocziho v Komárne.
Keďže TIAB (oxid titaničitý s naviazanými iónmi striebra) je zlúčenina so širokým spektrom antimikrobiálneho pôsobenia, vytvára ochrannú bariéru na sliznici, a taktiež má hojivý účinok. Odporúčame ho ako podpornú liečbu a prevenciu pacientkam, ktoré trpia opakovanými vaginálnymi infekciami spôsobenými baktériami, vírusmi, plesňami, a tiež drobnými poraneniami, či bradavicami v oblasti intímnych partií.