Východoslovenské múzeum v Košiciach dnes spravuje viac ako pol milióna zbierkových predmetov. Od jeho počiatku postupne vytvorilo takmer tridsať zbierkových fondov. Patrí sem aj fond Farmácie, ktorý vznikol v druhej polovici 20. storočia z podnetu lekárnikov, ktorí sa snažili zachrániť farmaceutické pamiatky zo zaniknutých lekární. Farmaceutické zbierky sa neskôr plne uplatnili v expozícii historickej lekárne, ktorá bola verejnosti sprístupnená v roku 1992.
Najvzácnejšou časťou lekárne bol nábytok oficíny pochádzajúci z niekdajšej košickej lekárne „U Božieho oka“, ktorú v Košiciach založili jezuiti v druhej polovici 17. storočia. Expozícia bola po takmer tridsiatich rokoch z dôvodu nevyhovujúcich podmienok zrušená. Keďže vystavený lekárenský nábytok bol do značnej miery poškodený (drevná hmota bola zosušená, popraskaná a jeho povrchová úprava narušená, čím sa znížila výpovedná hodnota zbierky a bola ohrozená aj samotná existencia pamiatky), múzeum sa rozhodlo zachrániť ho pred ďalším materiálovým znehodnocovaním.
V minulom roku sa múzeu prostredníctvom úspešne podaného projektu do Fondu na podporu umenia MK SR podarilo získať finančný grant na konzervovanie mobiliára historickej lekárne so zachovaním jeho autentických znakov. V súčasnosti sa už realizujú konzervátorské práce na všetkých dochovaných častiach zbierky s použitím pôvodných výrobných postupov a materiálov. Zbierka bude očistená od neorganických znečistení, drevo ošetrené proti napadnutiu drevokaznými škodcami, na vonkajšie povrchy bude nanesená zodpovedajúca povrchová úprava, doplnené budú chýbajúce konštrukčné prvky a nahradené nevhodné sekundárne opravy. Kovové časti budú vyčistené, zbavené korózie a nakonzervované. Zlepením uvoľnených spojov bude zabezpečená stabilita celej lekárenskej zostavy. Plánované konzervátorské práce budú dokončené v prvom polroku 2025. Profesionálne konzervovaný lekárenský mobiliár bude už čoskoro prezentovaný v pripravovanej novej expozícii Východoslovenského múzea v Košiciach s názvom Lekáreň U Božieho oka.
Mobiliár lekárne pochádza z východného Slovenska a je datovaný do polovice 19. storočia. Je jedným z mála dochovaných príkladov komplexného vybavenia dobových lekární. Pôvodne sa nachádzal v interiéri nehnuteľnosti v lokalite mestského prostredia. Povrch nábytku je zdobený štylizovaným rastlinným motívom zobrazeným v secesnom slohu. Vysoká technická úroveň jeho vyhotovenia, ako aj vypracovanie detailov ozdobných prvkov, poukazujú na to, že bol zhotovený v majstrovských dielňach s bohatými skúsenosťami. Technické prevedenie členenia jednotlivých skriniek a emailové tabuľky so signatúrami umožňovali presné ukladanie konkrétnych liečiv a sušených drog. Lekárenská tara s kamennou doskou slúžila na prípravu lekárenských výrobkov.
Text bol publikovaný v časopise Lekárnik 1/2025
autorka: PhDr. PaedDr. Uršula Ambrušová, PhD., MBA
Východoslovenské múzeum v Košiciach