Odmietanie mäsa sa objavovalo v rôznych podobách už v dávnej histórii. Najstaršie záznamy sú zo starého Grécka a Indie. V oboch prípadoch bolo vegetariánstvo úzko späté s náboženskými a filozofickými dôvodmi, hlavne s nenásilným konaním voči zvieratám.
Vegetariánstvo ako také má viacero podôb. Základ tvorí rastlinná strava a podľa toho, čo k nej pridáme, sa delia vegetariáni na:
1. Lakto – mliečne produkty
2. Lakto-ovo – mliečne výrobky a vajíčka
3. Ovo – vajíčka
4. Semi – mliečne výrobky, vajíčka, ryby a biele hydinové mäso
5. Pesco – mliečne výrobky, vajíčka, ryby a morské plody (iné mäso nie)
6. Pulo – hydinové mäso
ďalej sú to:
7. Vegáni – žiadne živočíšne produkty
8. Frutariáni – plody zeme netrhajú, jedia len tie, ktoré spadli na zem
9. Vitariáni – iba živú/surovú stravu (raw stravovanie)
10. Flexitariáni – občas mäso z ekofariem alebo voľnej prírody
11. Freegani – živia sa len tým, čo iní vyhodia (najextrémnejšie vegetariánstvo)
12. „Pudingoví” vegetariáni – výrobky z bielej múky, instantné výrobky, jednoduché cukry, málo rastlinnej stravy a žiadne mäso
Riziká a výhody vegetariánstva
Nevhodne zostavená vegetariánska strava môže spôsobiť poruchy menštruačného cyklu, anémiu, ale aj iné zdravotné problémy. Zdravotné riziká závisia aj od kvality potravín, ktoré sa používajú na prípravu jedál. Najlepšia je zelenina a ovocie, kde sa používa minimum pesticídov. Takáto strava nie je však vždy dostupná a ani lacná.
Vegetariánstvo môže byť aj prospešné, no nemalo by sa zachádzať do absolútnych extrémov. Vhodne zostavená vegetariánska strava je zdraviu prospešná, nutrične postačujúca a taktiež vie poskytnúť zdravotné výhody vo forme prevencie a liečby mnohých ochorení. U detí by som bola s vegetariánstvom opatrnejšia. Potrebujú aj kvalitnú živočíšnu stravu, hlavne v období rastu, kedy musia mať dostatok bielkovín na svalovú hmotu. Pokiaľ na to nie sú zdravotné dôvody, u detí vegetariánstvo neodporúčam.
Ak nemáte poriadne naštudované, aké potraviny ako kombinovať, aby ste mali zabezpečené všetko, čo vaše telo potrebuje, tak sa do vegetariánstva ani nepúšťajte. V takom prípade si môžete viac ublížiť, ako urobiť niečo prospešné pre svoje telo.
Vegánsky raw koláč
POTREBUJEME:
Korpus
200 g datle bez kôstky
80 g sušené slivky bez kôstky
80 g napučané goji
100 g mandle
30 g pekanové orechy (alebo kešu)
Krém
800 g biele tofu
1 dcl mandľové mlieko
6 PL kakao
300 g tmavá čokoláda min 40 %
1 PL kokosový tuk
1 dcl javorový sirup
štipka soli
POSTUP:
V kuchynskom robote vymixujeme sušené ovocie, napučanú kustovnicu (goji) a orechy s mandľami. Vznikne hustá lepivá zmes, ktorú rovnomerne roztlačíme v tortovej forme na výšku cca 1 cm. V druhom kroku vymixujeme tofu, javorový sirup, mlieko z mandlí a kakao. Vo vodnom kúpeli roztopíme čokoládu, kokosový tuk a pomaly za stáleho miešania lejeme do zmesi. Vznikne nám hustejší krém, ktorý v chlade ešte viac stuhne. Zmes natrieme na základnú krustu. Necháme stuhnúť v chladničke na niekoľko hodín. Keďže je koláč sýty, odporúčam ho nakrájať na 12 častí.
Dobrú chuť!
autorka: Ing. Janka Trebulová
výživová poradkyňa