Vo vianočnom období, 24. decembra 2003, sa zavŕšila životná púť profesora Milana Chalabalu. V tomto čase si pripomíname 20. výročie jeho odchodu. Dovoľujeme si preto oboznámiť farmaceutickú obec s aktívnym plodným životom tejto významnej osobnosti farmácie.
Prof. Chalabala bol vysokoškolský učiteľ, spoluzakladateľ Československej vedeckej školy v odbore galenická farmácia, člen domácich a zahraničných liekopisných komisií, autor vedeckých prác, odborných článkov, monografií, učebníc, člen vedeckých rád, grémií a komisií, člen redakcií vedeckých a odborných farmaceutických časopisov v Československu, na Slovensku a v Čechách, významný predstaviteľ československého a slovenského farmaceutického priemyslu. Dvojnásobný držiteľ čestných doktorátov zahraničných univerzít a držiteľ viacerých domácich a zahraničných vyznamenaní.
Milan Chalabala sa narodil 21. septembra 1928 v Nemoticiach okres Vyškov. Po maturite na 8-ročnom reálnom gymnáziu v Starom Brne r. 1947 nastúpil na povinnú 2-ročnú lekárenskú prax v lekárni „U slunce“ v Modřiciach pri Brne, ktorú ukončil tyrocinálnou skúškou. Farmáciu absolvoval na Prírodovedeckej fakulte Masarykovej univerzity r. 1951 ako pharmaciae magister (PhMr.) V r. 1951 – 1953 pokračoval v štúdiu na Farmaceutickej fakulte tejto univerzity a štúdium zavŕšil štátnou záverečnou skúškou ako promovaný farmaceut. Podľa zákona 19/1996 Zb. s platnosťou od 1. 5. 1966 mal právo používať akademický titul RNDr. Kandidátsku dizertačnú prácu „Studie jakostních ukazatelů galenik a léků“ obhájil na Farmaceutickej fakulte v Brne a rozhodnutím Vedeckej rady Univerzity J. E. Purkyně v Brne sa stal 22. septembra 1960 kandidátom farmaceutických vied (CSc).(9)
Jeho pedagogická činnosť sa začala, keď bol ustanovený za asistenta na vtedajšom Ústave galenickej farmácie Lekárskej fakulty Masarykovej univerzity v Brne. „Katedra ústavu galenické farmacie potvrzuje, že asistent ústavu PhMr. M. Chalabala pracuje na uvedeném ústavu od 1. července 1951,“ podpis Dr. PhMr. M. Melichar, vedoucí katedry, okrúhla pečiatka Ústav galenické farmacie při Masarykově univerzitě v Brně.(2)
Odborným asistentom sa stal 1. marca 1954 na Farmaceutickej fakulte v Brne. V tejto funkcii zostal až do zlúčenia brnianskej a bratislavskej fakulty. 1. septembra 1960 bol potvrdený ako odborný asistent na Katedre galenickej farmácie na Farmaceutickej fakulte Univerzity Komenského (FaF UK) v Bratislave až do jeho menovania za zástupcu docenta, ktorým sa stal 1. decembra 1961. Dňa 12. septembra 1962 sa habilitoval pred Vedeckou radou FaF UK prácou „Studie v oblasti tablet“ a bol menovaný za docenta pre odbor galenická farmácia s účinnosťou od 1. júna 1963.
Ešte ako brniansky asistent bol v rokoch 1951 – 1955 poverovaný vedením praktík z galenickej farmácie, organizoval prevádzkovú prax poslucháčov a viedol diplomové práce. Okrem uvedenej činnosti v rokoch 1955 – 1957 postupne preberal časť prednášok a v rokoch 1958 – 1960 v dôsledku personálnych zmien na Katedre galenickej farmácie v Brne prednášal a skúšal galenickú farmáciu. V r. 1960/61 bol v Bratislave poverený prednáškami a vedením praktických cvičení z predmetu galenická farmácia – technológia liekov a viedol aj diplomové práce. V konzultačnom stredisku v Prahe zabezpečoval kompletnú výučbu galenickej farmácie pre poslucháčov štúdia popri zamestnaní. Od r. 1958 do r. 1960 bol examinátorom v štátnej komisii pre záverečné skúšky, predsedom komisie pre obhajoby kandidátskych dizertačných prác z odboru galenická farmácia a po schválení nového vysokoškolského zákona predsedom rigoróznej komisie. V r. 1963 ho schválili za školiteľa ašpirantov. V rokoch 1962 – 1963 pôsobil v Havane na Kube ako pozvaný profesor na farmaceutickej fakulte tamojšej univerzity, kde prednášal po španielsky.(2)
Vďaka dobrým jazykovým znalostiam (ovládal ruštinu, španielčinu, nemčinu a angličtinu) absolvoval Milan Chalabala v rokoch 1956 – 1967 aj krátkodobé študijné pobyty a cesty s aktívnou účasťou na kongresoch v Bulharsku, Juhoslávii, NDR, Poľsku, Rakúsku, Taliansku NSR, neskôr v Portugalsku, Kanade a inde.(2)
V rokoch 1969 – 1970 pôsobil na Ústave aplikovanej chémie na univerzite v Erlangene a spoluzakladal nový samostatný ústav galeniky.(1,4)
Vzhľadom na to, že koncom 60-tych rokov minulého storočia mala FaF UK iba troch profesorov, žiadal vtedajší dekan Milan Mandák Ministerstvo školstva v Prahe o udelenie výnimky k započatiu vymenovacieho konania na mimoriadnych profesorov z odboru galenická farmácia. Doc. Zathurecký, vedecký pracovník Farmakologického ústavu ČSAV v Bratislave, v závere svojho odborného posudku k mimoriadnej profesúre doc. Chalabalu píše: „Doc. M. Chalabala, sa môže preukázať veľmi dobrými pedagogickými výsledkami, dlhou a súvislou pedagogickou činnosťou doma aj v zahraničí; jeho vedeckovýskumná činnosť priniesla celý rad cenných výsledkov, ktoré obohatili vedecké poznanie v oblasti galenickej farmácie…“(2)
Návrh na menovanie doc. PhMr. Milana Chalabalu, CSc., mimoriadnym profesorom pre odbor galenická farmácia (farmaceutická technológia) bol schválený v roku 1968.
Koncom 70-tych rokov minulého storočia spolupracoval Milan Chalabala pri založení Farmaceutickej fakulty v Hradci Králové a jej Katedry farmaceutickej technológie. Od roku 1970 do roku 1981 pôsobil ako externý vedúci Katedry farmaceutickej technológie ILF v Prahe, kde sa podieľal na koncipovaní ďalšieho vzdelávania farmaceutov. Od roku 1989 sa intenzívne zapojil do znovuobnovenia Farmaceutickej fakulty Veterinárnej a farmaceutickej univerzity v Brne. A tak sa do Brna v roku 1991 opäť vrátil. Od roku 1995 až do svojej smrti tu trvalo pôsobil v Ústave technológie liekov.(5, 6)
Externe spolupracoval s Výskumným ústavom liečiv v Modre a so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv v Bratislave.
Vedecký profil Milana Chalabalu sa zavŕšil obhajobou doktorskej dizertácie „Zhusťovanie práškovitých liečiv a rozpúšťanie farmaceutických výliskov.“ Vedeckú hodnosť DrSc. mu udelila Karlova univerzita v Prahe v roku 1981.(4)
S príslušnou vedeckou kvalifikáciou vykonával profesor Chalabala funkciu predsedu komisie pre obhajoby kandidátskych a doktorských prác v odboroch farmaceutických vied.
Vychoval desiatky kandidátov vied, vytváral podmienky pre uchádzačov o vedeckú hodnosť doktora farmaceutických vied, založil vedeckú školu.(2) K jeho žiakom patril prof. RNDr. Ján Rak, DrSc., z Katedry galenickej farmácie FaF UK v Bratislave; doc. Dr. P. Komárek, CSc., z Katedry farmaceutickej technológie na FaF UK Karlovej univerzity v Hradci Králové a doc. Dr. M. Rabišková, CSc., z Ústavu technológie liekov Farmaceutickej fakulty VFU v Brne.(1)
Vedecké a výskumné aktivity profesora Chalabalu sa zameriavali na oblasť zákonitostí transformácie liečiv na lieky s dôrazom na perorálne lieky nových generácií.(1) V zozname publikačných činností má profesor Chalabala spolu 462 záznamov a 270 ohlasov, z toho 66 je citácií v domácich a zahraničných publikáciách registrovaných v citačných indexoch. V štatistike kategórií sú 4 vedecké monografie vydané v zahraničných vydavateľstvách, 5 v domácich vydavateľstvách, 2 vysokoškolské učebnice vydané v zahraničí a 2 vydané v domácich vydavateľstvách, spolu 248 vedeckých prác v domácich a zahraničných karentovaných a nekarentovaných časopisoch a recenzovaných vedeckých časopisoch a zborníkoch, 51 abstraktov z domácich a zahraničných konferencií, 17 správ o vyriešených vedecko-výskumných úlohách, 7 v kategórii autorských osvedčení, patentov a objavov, 7 v kategórii skriptá a učebné texty, 77 odborných prác v domácich a zahraničných karentovaných a nekarentovaných časopisoch. Ostatné čísla zapĺňajú prehľadové práce, výskumné štúdie a rôzne publikácie a dokumenty, ako aj redakčné a zostavovateľské práce. K jeho najvýznamnejším učebniciam patria „Liekové formy“ a „Technologie léků“.(3,6)
Profesor Chalabala významne prispel k tvorbe liekopisov. Bol predsedom Českej liekopisnej komisie a predsedom Slovenskej liekopisnej komisie. Spolupracoval na ČSL3, ovplyvnil štruktúru ČSL4 ako predseda Liekopisnej komisie VR MZ ČSSR. Pripravil a zabezpečoval vydanie Slovenského liekopisu 1, keď sa SR stala členkou Európskej liekopisnej komisie a získala právo harmonizovať liekopis s Európskym liekopisom. Bol aj iniciátorom Slovenského farmaceutického kódexu.(1,4)
Do širokého poľa pôsobnosti treba začleniť aj akademické funkcie profesora Chalabalu. V rokoch 1960 – 1962 bol prodekanom FaF UK pre študijnú a pedagogickú prácu, v rokoch 1961 – 1963 bol zástupcom docenta na Katedre galenickej farmácie, v rokoch 1964 – 1966 dekanom FaF UK v Bratislave. V roku 1981 sa stal vedúcim Katedry galenickej farmácie na 10-ročné obdobie a roku 1990 ho v obnovených demokratických voľbách požiadal dekan o spoluprácu a až do roku 1993 vykonával funkciu 1. prodekana fakulty.(2,4)
Zaslúžil sa o priznanie titulu RNDr. v odbore farmácia (1968), čím sa farmaceutom vrátil titul doktora odňatý v 50-tych rokoch minulého storočia. Zanikol titul PhMr., ktorý sa udeľoval v čase neúplného lekárnického vysokoškolského štúdia a ktorý nevyhovoval po presadení štvor- a neskôr päťročného štúdia. Po roku 1989 sa zrušilo trojodborové farmaceutické štúdium a aj zásluhou profesora Chalabalu sa zmenilo na jednoodborové vnútorne diferencované tak, aby sa v ňom v rokoch 1993 – 1994 mohol rozvinúť systém akumulácie a transferu kreditov.(4)
Z mimofakultných funkcií hodno spomenúť jeho členstvo v pléne a predsedníctve Vedeckej rady povereníctva SNR pre zdravotníctvo (1964 – 1966) a vo Vedeckej rade Ministerstva zdravotníctva ČSSR. Bol aj predsedom Hlavnej problémovej komisie a Hlavnej odborovej komisie v rezortnom výskumnom pláne MZ SSR (1971 – 1990).(2,4)
Milan Chalabala v čase svojho brnianskeho pôsobenia pracoval v redakcii fakultného zborníka Acta Facultatis Pharmaceuticae Bohemoslovacae (1957 – 1961). Nemožno obísť ani jeho spolkovú farmaceutickú činnosť. Bol dlhoročným členom a funkcionárom výboru Slovenskej farmaceutickej spoločnosti a v rokoch 1990 – 1999 jej predsedom. Za túto činnosť mu udelili čestné členstvo Československej a Slovenskej farmaceutickej spoločnosti. Roku 1998 dostal Weberovu cenu ako v poradí ôsmy poctený touto cenou.(1,4)
Profesor Chalabala je nositeľom viacerých domácich a zahraničných ocenení: zlatá medaila Univerzity Komenského, zlatá a pamätná medaila FaF UK, najvyššie ocenenie Farmaceutickej fakulty Univerzity Karlovej v Hradci Králové, strieborná medaila Univerzity Karlovej v Prahe, pamätná medaila Univerzity Karlovej k 450. výročiu jej založenia, medaila ILF v Prahe a je aj nositeľom štátneho vyznamenania Za vynikajúcu prácu. K zahraničným oceneniam patrí čestný odznak Farmaceutického kolégia Kubánskej republiky, strieborná medaila univerzity v Gente (Belgicko) a dva čestné doktoráty zahraničných univerzít, ktoré mu udelila Semmelweissova univerzita v Budapešti a Veterinárna a farmaceutická univerzita v Brne.(1,4,5)
Päťdesiatdva rokov aktívnej práce profesora Chalabalu nečakane prerušila smrť. Dr.h.c. et Dr. h.c. prof. RNDr. PhMr. Milan Chalabala, DrSc. bol uznávaným, váženým a cteným pedagógom, vedcom, kolegom a mnohostranným funkcionárom na Slovensku a v Čechách.
Latinský text diplomu Dr. h. c. Milana Chalabalu
Q.B.F.F.F.Q.S.
SUMMIS AUSPICIIS REI PUBLICAE BOHEMORUM
CONSILIUM STUDIORUM
UNIVERSITATIS VETERINARIAE ET PHARMACEUTICAE BRUNENSIS
IUSTUM AC LAUDABILEM MOREM SEQUENS,
QUO VIRI EXCELLENTI INGENIO PRAEDITI, QUI DE LITTERIS ET ARTIBUS COLENDIS OPTIME MERUERUNT, DIGNITATIBUS
ACADEMICIS ORNANTUR,
DIE XXIII° M. IANUARII MCMXCVII° FACULTATE PHARMACEUTICAE SUADENTE UNO ANIMO DECREVIT,
UT VIR ILLUSTRISSIMUS
MILANUS CHALABALA
ORIUNDUS A NEMOTICE, REI PUBLICAE SLOVACORUM CIVIS,
PROFESSOR EMERITUS UNIVERSITATIS COMENIANAE BRATISLAVENSIS,
VIR FAMA PER ORBEM TERRARUM INSIGNIS PROPTER TECHNOLOGIAE PHARMACEUTICAE MIRAM PERITIAM SUAM,
QUI NOVIS MEDICAMINUM SYSTEMATIBUS OPERAM DEDIT, IN QUIBUS PHARMACA
REGIBILITER SOLVUNTUR ET EFFECTUS INEXOPTABILES IMMINUUNTUR,
QUI TECHNOLOGIAM PHARMACEUTICAM NOVIS ET CLARIS LINEAMENTIS CONCEPIT ET ADUMBRAVIT ET PROPOSUIT,
QUI AD FACULTATEM PHARMACEUTICAM HUIUS NOSTRAE UNIVERSITATIS
CONSTITUENDAM MULTA CONTULIT,
SERIEMQUE INDAGATORUM SLOVACORUM ET BOHEMORUM ET PEREGRINORUM IPSE EDUCAVIT,
HONORIS CAUSA IN NUMERUM DOCTORUM UNIVERSITATIS VETERINARIAE ET PHARMACEUTICAE BRUNENSIS
RECIPERETUR
IN SOLEMNI CONCILIO VIR SUPRA LAUDATUS
DOCTOR SCIENTIAE PHARMACEUTICAE
HONORIS CAUSA
A NOBIS CREATUS AC RENUNTIATUS EST
OMNIAQUE HUIUS DIGNITATIS IURA ET PRIVILEGIA IN EUM SUNT COLLATA
IN CUIUS REI FIDEM HOC DIPLOMA COCSRIBENDUM ET UNIVERSITATIS SIGILLO ROBORANDUM CURAVIMUS.
DATUM BRUNAE DIE XVI° M. OCTOBRIS A. MCMXCVII°
PROMOTOR FACULTATIS PHARMACEUTICAE DECANUS RECTOR
Preklad diplomu Dr. h. c. Milana Chalabalu z latinského originálu vyhotovila Ľ. Ozábalová:
Nech je to pre dobro, zdar a šťastie!
Pod najvyššou záštitou Českej republiky
vedecká rada
Veterinárnej a farmaceutickej univerzity v Brne
pridržiavajúc sa náležitého a chvályhodného zvyku,
ktorým sú muži obdarení výnimočným nadaním, ktorí sa najlepšie zaslúžili v pestovaní vedy a umenia,
vyznamenávaní akademickými hodnosťami,
dňa 23. mesiaca januára roku 1997 na návrh Farmaceutickej fakulty jednomyseľne rozhodla,
aby veľmi významný muž
M i l a n C h a l a b a l a
pochádzajúci z Nemotíc, občan Slovenskej republiky,
emeritný profesor Univerzity Komenského v Bratislave,
muž významný vo svete pre svoju jedinečnú znalosť vo farmaceutickej technológii, ktorý sa zaoberal novými
liekovými formami, z ktorých sa riadene uvoľňujú liečivá a zmenšujú sa nežiaduce účinky,
ktorý farmaceutickú technológiu novými a jasnými črtami vyjadril, podal a predložil, ktorý veľa pomohol pri
založení Farmaceutickej fakulty tejto univerzity
a ktorý sám vychoval sériu slovenských, českých a zahraničných nasledovníkov,
aby bol prijatý
do počtu čestných doktorov Veterinárnej a farmaceutickej univerzity v Brne.
Na slávnostnom zhromaždení bol vyššie preslávený muž
nami ustanovený a vyhlásený
za čestného doktora farmaceutickej vedy
a všetky práva a privilégiá tejto hodnosti na neho boli prenesené.
Na hodnovernosť tejto veci dali sme napísať tento diplom opatrený pečaťou univerzity.
V Brne dňa 16. októbra 1997
promotor Václav Suchý rektor
nečitateľný podpis dekan Farmaceutickej fakulty prof. RNDr. Stanislav Zima, DrSc.
autorka: doc. PhDr. Ľudmila Ozábalová, PhD.
emeritná zamestnankyňa Katedry jazykov FaF UK v Bratislave
Pramene a literatúra:
1. Acta Facultatis Pharmaceuticae Universitatis Comenianae, Supplementum IV, 1997, s. 165 – 166.
2. Prof. RNDr. PhMr. Milan Chalabala, DrSc. – archív FaF UK
3. Zoznam publikačnej činnosti, Chalabala, M. – Ústredná knižnica FaF UK
4. KOVÁCS, P., Špringer, VI.: prof. RNDr. PhMr. Milan Chalabala, Dr. h. c. 75 ročný. In: Farmaceutický obzor, LXII, 2003, s. 259 – 260.
5. KOMÁREK, P., Rabišková, M. : Úmrtí profesora Chalabaly. In: Česká a slovenská farmacie, Roč. LIII, č. 2, březen 2004, s. 104.
6. SEGINKO, J.: Odišiel profesor Milan Chalabala. In: Lekárnik, Roč. 9, č 2, 2004, s. 2.
7. ŠPRINGER, VI., KOVÁCS, P.: Milan Chalabala – In memoriam. In: Farmaceutický obzor, LXIII, 2004, s. 19.
8. OZÁBALOVÁ Ľ: Dr.h.c. prof. RNDr. PhMr. Milan Chalabala, DrSc. (21.9.1928 Nemotice – 24. 12. 2003 Ľubietová) In: Sborník přednášek z dějin farmacie přednesených na odborných symposiích v roce 2004. – Praha : Sekce dějin farmacie České farmaceutické společnosti, 2004. – s. 42 – 43
článok bol uverejnený v časopise Lekárnik 12/2023