O výpadkoch liekov, štátnej distribučke, ale aj o PLUS LEKÁRNI.
Prvého marca bol v regiónoch SME publikovaný rozhovor s výkonným riaditeľom UNIPHARMY, Mgr. Marcelom Šulom. Zameraný bol na výpadky liekov, ale redaktorka, Marcela Ballová, sa pýtala aj a ďalšie zaujímavé témy. Niektoré otázky a odpovede vám prinášame aj my.
Už vlani pacienti pocítili značné výpadky niektorých liekov. Išlo najmä o lieky určené na úpravu krvného tlaku. Tento rok s nedostatkom liekov bojovali lekárne najmä počas chrípkového obdobia, kedy neboli dostupné aj celkom bežné lieky s obsahom paracetamolu, ibuprofénu. Zaregistrovali ste tento problém? Pri ktorých liekoch bol najciteľnejší?
Situáciu s výpadkami liekov na strane výrobcov sme evidovali, boli pomerne časté. Nemali však dramatický vplyv na dostupnosť liekov pre pacientov. Karty určite zamiešala pandémia COVID-19. Pred ňou sme sa s tak veľkými výpadkami nestretli, no treba povedať, že ide o celosvetový problém. Výrobcovia sa snažia zásobovať trh, avšak dopyt zo strany pacientov kontinuálne prevyšuje možnosti zásobovania zo strany výrobcov. Stáva sa, že aj keď k nám prídu určité zásoby liekov, pre veľký dopyt sa rýchlo vypredajú. Spoločnosť UNIPHARMA, ako veľkodistribútor liekov a zdravotníckych pomôcok, situáciu s výpadkami liekov, bohužiaľ, nevie ovplyvniť. Môžeme zmierniť jej dôsledky, čo sa aj v konečnom dôsledku stalo napríklad rezervnými nákupmi a hľadaním nových alternatívnych dodávateľov generických liekov pokiaľ existujú a sú schválené regulačnými autoritami. Najciteľnejšie výpadky sme zaznamenali pri liekoch na respiračné problémy, pri antibiotikách, antipyretikách, detských sirupoch, či liekoch proti bolesti.
Môžu distribútori nakupovať lieky aj do rezervy, aby v prípade potreby vykryli ich výpadky? Ak áno, ako ich ovplyvňuje aktuálna situácia na globálnom trhu liekov?
Samozrejme, že áno. Máme k dispozícii štatistiky z predchádzajúcich rokov, preto vieme, koľko liekov v danom období bude v danom regióne potrebných. Vždy sa snažíme robiť dostatočné zásoby, avšak v situáciách, keď je obrovský celosvetový dopyt po určitých skupinách liekov a navyše je problém s obalovými materiálmi, ako aj s liečivami, sú objednávky zo strany výrobcov často regulované.
Ako je na tom náš trh s liekmi, čo sa týka ich dostupnosti, v porovnaní s okolitými krajinami, napríklad Nemeckom alebo Rakúskom? Možno hovoriť o výrazných odlišnostiach?
Aktuálne sa dá hovoriť iba o malých rozdieloch, prípadne o väčších a menších výpadkoch v daných krajinách. Keďže, ako som už spomínal, situácia má globálny charakter, sme na tom plus-mínus rovnako. Množstvo liekov a účinných látok sa vyrába mimo EÚ. Práve spomínaný nedostatok obalového materiálu, nedostatok surovín na výrobu či nestabilný transport spôsobujú najväčšie problémy so zásobovaním trhu.
Malé súkromné lekárne sa spájajú do tzv. virtuálnych zoskupení, akým je aj vaše s názvom PLUS LEKÁREŇ. Aký má tento krok význam ohľadom dostupnosti liekov a tiež dopad na samotnú distribúciu liekov a ich cenu?
PLUS LEKÁREŇ má svoju vlastnú značku produktov. Dobrým nastavením výrobných a distribučných parametrov sme dokázali udržať ich vysokú kvalitu za nižšiu cenu. Výhodou zoskupenia je to, že dokážeme vyjednávať pre lekárne a pacientov tie najlepšie ceny so samotnými výrobcami. Virtuálne zoskupenie PLUS LEKÁREŇ nemá vplyv na globálny nedostatok liekov, môže ale účinnejšie koordinovať postup pri ich nahrádzaní s distribučnou spoločnosťou.
Rezort zdravotníctva tvrdí, že štátna distribučka na lieky môže ročne ušetriť milióny eur. Čo si o tom myslíte? Neprekáža nám, ak na trh príde nový subjekt, ale štátna „distribučka“ liekov nemá žiadne rácio. Okrem toho, štát by musel do výstavby investovať milióny eur a stále by nemusel mať najhodnotnejšiu časť svojej existencie a tou je know-how. Na trhu existujú súkromní distribútori s perfektnou logistikou, ktorí sa v čase, keď štát potrebuje pomoc, vedia zmobilizovať. Ukázalo sa to napr. pri distribúcii vakcín, ktorú sme zabezpečili práve my. Filozofiou štátnej firmy na distribúciu liekov by malo byť šetrenie peňazí daňových poplatníkov. Na čom ale chce rezort šetriť, keď je potrebný obrovský vstupný kapitál s veľmi neistým výsledkom? Ak štát predsa len urobí takýto nelogický krok, prinesie na distribučný trh s liekmi viac otáznikov ako odpovedí. Napr. ako nastaví jej štatút? Bude získavať štátne zákazky bez tendrov? Bude táto deformácia trhu naozaj lacnejšia bez konkurenčných ponúk? Tých otázok je skutočne veľa.
spracoval: Mgr. Ján Zošák
celý článok nájdete tu: https://regiony.sme.sk/c/23141490/pacienti-sa-obavaju-vypadkov-liekov-ide-o-celosvetovy-problem-tvrdi-vykonny-riaditel-unipharmy.html