Veľmi často sa stretávame s tým, že nám „niečo“ je – bolesti hlavy, únava, nevieme schudnúť, máme akné a pod. – a nevieme toto „niečo“ definovať. Jednou z príčin môže byť potravinová intolerancia. Tá sa v populácii vyskytuje pomerne často a to u 20 % až 60 % ľudí. Často si ju mýlime s alergiou. Tou však trpia len 2 – 4 % dospelých a 8 % detí. Čo je vlastne potravinová intolerancia?
Často sa potravinovej intolerancii hovorí aj pseudoalergia. Veľmi rada sa maskuje za iné problémy, chronické ochorenia a lekári klasickej medicíny sa ňou veľmi nezaoberajú. Nevieme sa dopátrať, aký je náš skutočný problém a roky sme liečení na príznaky, ale nie je riešená príčina. Pritom stačí zistiť a následne z jedálnička odstrániť „škodlivú“ potravinu, ktorá je spúšťačom potravinovej intolerancie. Zdá sa to veľmi jednoduché. Áno, zistenie spúšťača je pomerne ľahké. Aj odporúčania sa zdajú byť celkom jednoduché. Najťažšie zo všetkého však je zaviesť odporúčania do praxe. A to je vo väčšine prípadov kameň úrazu. Tu je najlepšie poradiť sa s odborníkom, ktorý má naozaj prehľad, kde všade sa daný spúšťač, „škodlivá“ potravina nachádza, ako sa mu čo najefektívnejšie vyhnúť a ako čo najjednoduchšie zaviesť nové pravidlá do stravovania.
Ako som spomínala, často sa potravinová intolerancia zamieňa s alergiou. Nie je možné porovnávať ich, pretože každá je o niečom úplne inom. V priloženej tabuľke je v krátkosti vysvetlený rozdiel medzi potravinovou intoleranciou a alergiou.
Najčastejšou chybou, ktorá sa vyskytuje pri samostatnej zmene jedálnička, je neadekvátne nahradenie „škodlivej“ potraviny. Tým dochádza k deficitu vitamínov a minerálov dôležitých pre telo. Preto je tu rada odborníka na mieste.
autorka: Ing. Janka Trebulová
výživová poradkyňa
článok bol uverejnený v časopise Lekárnik 4/2023