MUDr. Etela Janeková, PhD
klinická farmakologička, internistka, všeobecná lekárka
Začala jar a mnohí ľudia si myslia, že už netreba posilňovať imunitu. Jar je však stále zradným obdobím, pretože sa strieda studené počasie s teplým. Navyše je naše telo oslabené po dlhej zime a zhadzovaním vrstiev oblečenia sa vystavujeme možnému nebezpečenstvu. Tento rok je k nám toto obdobie obzvlášť kruté, pretože tu máme ochorenie COVID-19. O tom, že je dobré svoju imunitu posilňovať počas celého roka sme sa rozprávali s klinickou farmakologičkou MUDr. Etelou Janekovou, PhD.
- V každodennom kolobehu povinností je naša imunita zaťažovaná. Čo najviac vplýva na jej oslabenie?
Psychické a fyzické vyčerpanie oslabuje našu obranyschopnosť. Nedostatok spánku a málo výživná strava ešte umocňuje vyčerpanie organizmu. Ak vyčerpanie trvá krátku dobu, organizmus má určité rezervy, ale ak sa fyzický a psychický stres opakuje alebo pretrváva, náš organizmus sa oslabí, čo sa môže prejaviť ochorením.
- Aké činnosti a jedlá pomáhajú k tomu, aby sme sa cítili zdraví počas celého roka?
V prvom rade je to dostatok spánku. Každý človek má inú potrebu dĺžky spánku, dôležité je však ľahnúť si už pred polnocou. Dostatok pohybu na čerstvom vzduchu a zdravá výživa. Vhodné je jesť dostatok ovocia a zeleniny v surovom stave, také čo sa vypestuje v našich zemepisných šírkach. V zimnom období sú vhodné jablká a kyslá kapusta, orechy.
- Na posilnenie imunity niekedy nestačí len jesť ovocie a zeleninu. Aký má význam prijímať vitamíny a minerály aj z rôznych doplnkov výživy?
Nie v každom ročnom období a nie v každom veku sa vieme dostatočne saturovať vitamínmi a minerálmi zo stravy. Ešte sa nám môžu pridružiť ochorenia, ako napríklad ochorenia tráviaceho traktu (chronická pankreatitída, Crohnova choroba, Ulcerózna kolitída…), kedy nemôžeme prijímať ovocie a zeleninu v surovom stave v dostatočnom množstve. Vtedy je vhodné pridávať vitamíny a minerály z doplnkov výživy.
- Aké látky by mali obsahovať doplnky výživy, ktorých úlohou je posilnenie imunitného systému?
Za účelom posilnenia imunity je vhodné brať vitamín D, u mladších ročníkov v zimnom období a u starších aj celoročne. Vitamíny B a C tiež zohrávajú dôležitú úlohu v obdobiach so zvýšeným výskytom chrípkových ochorení. Tiež sú odporúčané minerály ako zinok a selén na zlepšenie imunity.
- Občas mávame krátkodobé virózy, môžeme sa cítiť oslabení. Siahame nielen po liekoch, ale aj po doplnkoch výživy. Je v takomto období potrebné prijímať vyššiu dávku týchto vitamínov a minerálov, ako počas bežných dní?
Počas obdobia viróz je vhodné užívať vitamíny ako B, C, a D. Dávku nie je potrebné zvyšovať, je vhodné piť dostatok tekutín a tiež jesť vitamíny v prirodzenej podobe. Ak viróza prepukne je vhodné sa ihneď izolovať a vyležať ju v úvode.
- Na trhu existujú rôzne prípravky pre deti a dospelých. Je rozdiel v ich zložení? Mali by deti užívať iné vitamíny ako ľudia v strednom veku či dôchodcovia?
Prípravky je vhodné užívať podľa odporučenia výrobcov. Každý výrobca prispôsobí zloženie potrebám vekovej skupiny.
- Je dobré posilňovať svoju imunitu prostredníctvom užívania vitamínov počas celého roka, alebo to v lete nie je potrebné?
Vitamíny je vhodné užívať celoročne vo vyššom veku a pri výskyte chronických ochorení, inak stačí v rizikových obdobiach. Vitamín D je vhodné užívať celoročne: u žien a mužov nad 50 rokov, tehotných, dojčiacich, u všetkých, u ktorých je nízka hodnota v sére, u detí na odporučenie pediatra. Užívanie výživových doplnkov by sme mali konzultovať so všeobecným lekárom, prípadne ho informovať pri predpise iného lieku, aby sme zabránili vzniku interakcií.
článok bol uverejnený v aprílovom časopise Lekárnik 2020