V úvodníku časopisu Lekárnik 11/2019 sa čitateľom prihovoril MUDr. Marek Krajčí, poslanec NR SR a podpredseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo a tieňový minister zdravotníctva hnutia OĽANO:
Milí lekárnici, vážení čitatelia,
bolo mi cťou byť opäť s mnohými z vás, tentokrát na vašom jubilejnom 20. lekárnickom kongrese. Okrem odborných tém na ňom zarezonovala aj téma väzneného Mariana Kočnera – symbolu klientelizmu, korupcie, vydierania a mafiánskych praktík, na ktoré doplatili svojimi životmi aj nevinní ľudia. Slovensko sa vďaka vplyvu takýchto ľudí na vysokopostavené autority štátu zmieta v hlbokej kríze. Odzrkadľuje sa to takmer v každej oblasti našej spoločnosti.
Žiaľ, ani zdravotníctvo nie je výnimkou. Kauzy predražených nákupov a tendenčných nominácií riadiacich pracovníkov, či legislatíva šitá na mieru oligarchom a následne nespravodlivé odlievanie finančných prostriedkov zo solidárneho systému prostredníctvom súkromných spoločností. To všetko vytvára v spoločnosti zlú náladu a oprávnenú zlosť.
Náš zdravotnícky systém je asi to najhoršie, čo môže byť. Ani ryba, ani rak. Ani funkčný trh, ani štátom centrálne regulovaný systém. Výsledkom je enormná neefektivita využívania zdrojov. Dokazujú to aj katastrofálne výsledky štatistík o zdravotnom stave nášho obyvateľstva. V Európe máme najnižšie dožitie v plnom zdraví – len 55 rokov a takmer najhoršiu odvrátiteľnú úmrtnosť, kedy na Slovensku zbytočne zomrie ročne až jedenásťtisíc ľudí. Tritisíc z nich by v Českej republike prežilo a žili by v priemere ešte o dva a pol roka dlhšie. Každý druhý Slovák, ktorý ochorie na rakovinu, zomiera, kým v krajinách s fungujúcim zdravotníctvom na západ od nás je rakovina liečiteľná až v 70 % prípadov.
Trh je deformovaný oligarchickou monopolizáciou a korupčnými politikmi. Súťaž medzi zdravotnými poisťovňami nefunguje, iba ak v prepoisťovacom období. Súťaž medzi nemocnicami nefunguje. Glorifikovaná stratifikácia ako všeliek na naše zdravotníctvo to len potvrdzuje. Veď, ak by zdravotné poisťovne „trhovo” odzmluvňovali nekvalitné oddelenia, stratifikácia už dávno mala byť realitou. Slovensko je vystavené odlivu kvalifikovanej pracovnej sily do zahraničia. Chýbajú predovšetkým zdravotné sestry, ale aj lekári v najproduktívnejšom veku. Niektoré medicínske odvetvia, ako napríklad všeobecné lekárstvo, sú pred kolapsom. Aj slobodní lekárnici bojujú o prežitie svojich lekární v nerovnom zápase, bez akýchkoľvek zmysluplných regulácií, so sieťami veľkokapitálových hráčov. Pacient ide do úzadia, v popredí je biznis. Cieľom už nie je jeho vyliečenie, ale čo najdlhšie a najdrahšie liečenie.
Posledné „sociálne” vlády tento systém nemenili, len politici umne využívali vytvorený biznisový priestor na prihrávanie štátnych zákaziek svojim ľuďom. A sľubovali…
Sľúbili vám, že lekárne budú patriť lekárnikom. Vlastníctvo lekární vám nedali a uvalili na vás povinnosť zadarmo pracovať v pohotovostných lekárenských službách. Sľúbili, že budú riešiť degresívnu maržu v lekárňach, no najnovšie sa nechali počuť, že už sa to bude riešiť až po voľbách.
Ak máme vyliečiť naše zdravotníctvo, potrebujeme robiť nielen kozmetické úpravy, ale priniesť novú víziu a uskutočniť zásadné reformy. Štát, spravovaný čestnými a odborne zdatnými ľuďmi, musí zobrať zodpovednosť za zdravotníctvo do vlastných rúk. Ako regulátor a zároveň kľúčový poskytovateľ zdravotníckych služieb. Verejné zdroje v solidárnom systéme majú byť použité výlučne na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a zdravie ľudí sa má stať opäť stredobodom úsilia všetkých zdravotníckych profesionálov, za čo majú byť aj adekvátne ohodnotení. Tak verím, že sa nám to spoločne podarí zmeniť.
Ďakujem za vašu službu. Želám vám len to najlepšie.