Gesto priateľstva medzi Francúzskom a Slovenskom na pôde bojnickej UNIPHARMY

Spoločnosť UNIPHARMA – 1. slovenská lekárnická akciová spoločnosť sa v nedeľu, 7. marca stala miestom stretnutia predstaviteľov Slovenska a Francúzska. Predmetom stretnutia bolo 15 tisíc dávok dávok vakcín AstraZeneca, ktoré Francúzska vláda darovala Slovensku na boj proti pandémii ochorenia COVID-19.

Z rúk mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Francúzska na Slovensku, J. E. Christopha Léonziho si vakcíny darované Slovensku Francúzskou vládou prevzal predseda vlády SR Igor Matovič za prítomnosti honorárneho konzula Francúzska v Martine pána Grégory Deltona, štátnej tajomníčky Ministerstva zahraničných vecí SR Ingrid Brockovej, riaditeľa nemocnice v Bojniciach Vladimíra Vida a generálneho riaditeľa spoločnosti UNIPHARMA, pána Milana Vrúbela.

Ako zdôraznil pán veľvyslanec Christophe Léonzi: Francúzsko si uvedomuje závažnosť krízy, ktorá zasiahla aj Slovensko, kde je momentálne najvyššia úmrtnosť na svete. Francúzsko chce pomôcť Slovensku tak, ako predtým iné krajiny pomohli Francúzsku. Pretože spolupráca je najlepším spôsobom, ako vyriešiť pandemickú krízu“.

Premiér Igor Matovič zdôraznil význam očkovania na zvládnutie pandémie a poďakoval sa francúzskemu prezidentovi Emanuelovi Macronovi za rýchlu reakciu a pomoc Slovensku. A to nielen aktuálnou dodávkou 15 tisíc dávok vakcín AstraZeneca, ale aj za podporu v rámci medzinárodného SOS mechanizmu, v rámci ktorého v najbližšom čase príde na Slovensko ďalších 100 tisíc vakcín spoločnosti Pfizer BioNtech.

Spoločnosť UNIPHARMA nebola dejiskom preberania vakcín náhodou. Už od dovezenia prvých vakcín je totiž partnerom štátu pri zabezpečovaní skladovania a distribúcie vakcín AatraZeneca. „Rozhodli sme sa ponúknuť túto službu štátu bezplatne, keďže vnímame očkovanie, ako kľúčový prostriedok v boji proti ochoreniu Covid-19 a pandémii. Distribúciu vakcín realizujeme 2x denne. Dúfame, že aj týmto spôsobom prispejeme k úspešnému zvládnutiu pandémie na Slovensku“, povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti UNIPHARMA, Milan Vrúbel.

Význam očkovania ešte raz zdôraznil aj riaditeľ nemocnice v Bojniciach Vladimír Vido: „Nemocnica v Bojniciach patrí medzi ťažko skúšane nemocnice na Slovensku, ktorá má už pol roka plne kovidové lôžka. Každý deň máme okolo 100 pacientov s kovidom a od začiatku pandémie máme stále okolo 120 chorých zamestnancov z tisícky. Mesiac od začiatku očkovania sa však môžeme pochváliť prvými pozitívnymi výsledkami – počet pozitívnych zamestnancov sa nám znížil na približne 40. Ide o 60% zlepšenie, ktoré potvrdzuje pravidlo, že nie je iné cesta, ako vyjsť z tejto situácie, ako je očkovanie“.