Mnohí z nás navštevujú fast foody hlavne kvôli tomu, že nemajú čas na prípravu jedla. Keď sa povie fast food, väčšina si predstaví hamburger, hranolky, hot-dog. No neuvedomujeme si, že do kategórie fast foodov patria aj krokety, americké zemiaky, langoše, šišky, wafle, palacinky, gyros, ale aj bageta, tortila či sendvič.
Má fast food výhody?
Jednou z „výhod” je práve spomínaná rýchlosť prípravy. Ďalšou z „výhod” je jeho „dobrá chuť”, ktorá je však podporovaná rôznymi látkami, ktoré upravujú a dodávajú jedlu chuť. Výživová hodnota je veľmi nízka pre nevhodný pomer tukov, sacharidov a bielkovín a taktiež nedostatok vitamínov a minerálov a o vláknine radšej ani nehovorím.
Nevýhody fast foodu – príprava jedál
Zamerajme sa najskôr na použité suroviny a ich prípravu. Predpečené pečivo je samozrejmosť. Navyše vo fast foodoch sa používa biele pečivo. Ďalej sa pri príprave jedál používajú potraviny zbavené vody. Tie majú vyššiu energetickú hodnotu, a preto aj viac kalórií. Mäso je zomleté a len ťažko identifikovateľné, a taktiež ani len netušíme, čím je dochucované. Dochucovaním sa dosiahne výrazná chuť jedla, ktoré doslova pošteklí naše chuťové bunky. Príprava tiež nie je najlepšia. Väčšina jedál sa pripravuje vo fritéze. Nevieme povedať, aké oleje používajú a ani ako často ich menia tak, aby neboli prepálené.
Nevýhody fast foodu – vplyv na zdravie
Ďalšími nevýhodami je aj obsah jednotlivých výživových zložiek stravy. Jednoznačne obsahujú nízke množstvo bielkovín, veľa nezdravých tukov, veľa sacharidov. Pravidelným, alebo veľmi častým konzumovaním takýchto jedál sa vám môže zvýšiť cholesterol alebo krvný tlak a tým pádom si môžete privolať aj kardiovaskulárne ochorenia. Ďalej vám častá konzumácia takýchto jedál môže „zabezpečiť” vznik cukrovky a celkovo spomaliť metabolizmus, čo vedie k nadváhe až obezite. Tie sa považujú za štartérov ďalších metabolických ochorení. No musím povedať, že aj oni sa snažia zlepšiť. V ponuke majú aj grilované mäso, ako prílohu si môžete dať zeleninový šalát. Do jedál sa snažia vkladať viacej zeleniny, v niektorých máte na výber aj celozrnné alebo grahamové pečivo, prípadne aj bezlepkové. Usilujú sa ísť tým správnym smerom – smerom k zdravšiemu stravovaniu.
Fast food – áno či nie
Je potrebné si uvedomiť, že fast food raz za čas nijako neovplyvní vaše zdravie ani hmotnosť. No nemal by sa stať vašou pravidelnou stravou. Radšej siahnite po zdravšej variante, alebo si jedlo pripravte doma.
autorka: Ing. Janka Trebulová
výživová poradkyňa
článok bol uverejnený v časopise Lekárnik 8/2022