Veľakrát až po strop v skladoch, sociálnych zariadeniach, dokonca v sprchovom kúte.
Daniel Studený, MBA
výkonný riaditeľ spoločnosti DETOX s. r. o.
Spoločnosť DETOX s. r. o. prevzala zber a likvidáciu liekov zo slovenských lekární po tom, čo z niektorých lekární nebol liekový odpad zbieraný viac ako rok. Po verejnej súťaži s nimi Štátny ústav pre kontrolu liečiv podpísal zmluvu a zber už funguje bez problémov. Čo všetko musia zamestnanci spoločnosti robiť a ako sa ďalej skladujú a likvidujú exspirované lieky? Pýtali sme sa Daniela Studeného, MBA, výkonného riaditeľa spoločnosti DETOX. Načrtli sme aj celkový problém s odpadom a jeho likvidáciou.
Aké boli prvé mesiace zberu exspirovaných liekov zo slovenských lekární?
Zber liekov z lekární nebol na Slovensku poskytovaný viac ako rok a lekárne skladovali kritické množstvá liekov. Akonáhle sa lekárnici dozvedeli, že verejné obstarávanie vyhrala naša spoločnosť, mali sme denne desiatky až stovky telefonátov a prosieb o urýchlený odber liekov. Exspirované lieky boli skladované úplne všade. Veľakrát až po strop v rôznych skladoch, sociálnych zariadeniach, dokonca v sprchovom kúte. Keďže bol stav naozaj akútny, zber sme začali vykonávať hneď od 15. apríla 2024 v podstate na území celej SR.
Najprv sme sa sústredili prioritne na lekárne v zozname ŠÚKL, ktoré boli označené ako kritické. Nápor akútnych stavov sme vyriešili počas prvých dvoch mesiacov a následne sme začali lieky zbierať systémovo. V súčasnosti každý deň vyrážajú z našich prevádzok v Banskej Bystrici, Trnave, Rimavskej Sobote a Košiciach dodávky s našimi pracovníkmi.
Koľko liekov sa vám k dnešnému dňu podarilo vyzbierať?
Viac ako 140 ton liekov z 1 280 lekární, čo predstavuje okolo 60 % z celkového počtu lekární.
Nastali počas zberu nejaké problémy?
Nie problémy, skôr neočakávané situácie. Asi najväčšie starosti nám spôsobovalo nevhodné balenie resp. odpadový mix liekov s ostrými predmetmi, ako napr. rozbité sklo, použité striekačky s ihlami a pod. Takto zmiešaný odpad sme preto museli v lekárňach pred jeho odvozom triediť. Výrazne nás to zdržiavalo v zbere a v harmonograme sme museli posúvať termíny. Aby sme v budúcnosti takýmto situáciám predišli, pripravili sme adresnú kampaň zameranú na občanov s návodom, ako majú nespotrebované lieky do lekární odovzdávať, ale najmä na lekárnikov, ako majú lieky od pacientov preberať. Dnes považujeme situáciu za stabilizovanú. Lekárnikom posielame niekoľko dní pred zberom e-mail s presnými inštrukciami, ako majú odpad
na odovzdanie pripraviť.
Celý rozhovor si prečítajte v časopise Lekárnik 7/2024
spracoval: Mgr. Ján Zošák
foto: Detox s. r. o.