Do legendárnej lekárne vrátia historický mobiliár

Do historickej budovy lekárne U Salvátora v Bratislave na Panskej ulici sa vráti jej pôvodný mobiliár. Pred rokom mesto opäť získalo majetkový vzťah k priestoru lekárne, teraz prinavrátia aj jej cenný obsah. Mesto Bratislava podpísalo zmluvu na kúpu pôvodného mobiliáru lekárne od súkromného vlastníka v hodnote 990-tisíc eur bez DPH. Poslanci mestského zastupiteľstva na septembrovom zasadnutí vyčlenili v mestskom rozpočte sumu potrebnú na jeho kúpu.

„Mobiliár Lekárne u Salvátora bude postupne prevážaný do Bratislavy za dodržania všetkých odborných postupov. Cieľom mesta je prinavrátiť mobiliár verejnosti na jeho pôvodnom mieste, preto pripravuje vhodné priestory tak, aby bol mobiliár opäť všetkým prístupný, čo si bude vyžadovať istý čas,“ povedala pre časopis Lekárnik Katarína Rajčanová, hovorkyňa mesta.

Lekáreň fungovala v Adlerovom dome nepretržite 91 rokov, až do roku 1995, kedy sa v procese privatizácie dostala spolu s mobiliárom do rúk súkromného vlastníka. V tom čase sa mobiliár dostal aj mimo Bratislavy. Nábytok je však ešte starší – z roku 1727.