PharmDr. Dana Štrusová – Lekáreň MARKO, Šarišské Michaľany
Lekáreň MARKO sa nachádza v pomerne veľkej obci Šarišské Michaľany v okrese Sabinov. Svoju ambulanciu tam má všeobecný lekár, pediater a zubár. Aj keď bola lekáreň v obci aj v minulosti, nemala dobré meno. Preto si pacienti zvykli chodiť do väčších miest v okolí. Pred dvomi rokmi lekáreň prebrala mladá a ambiciózna lekárnička, PharmDr. Dana Štrusová, ktorá sa to snaží zmeniť. Ochotne pomôže a chce vyhovieť každému pacientovi. Aké má názory na aktuálne otázky v oblasti farmácie sa dozviete v rozhovore.
Ako ste sa dostali k farmácii, čím vás oslovila?
Už počas štúdia na gymnáziu som viac inklinovala k biológii a chémii. Pohrávala som sa s myšlienkou pracovať v zdravotníctve, avšak doktorkou som byť nechcela. Preto som sa rozhodla pre štúdium farmácie a moje rozhodnutie sa ukázalo ako správne. Moje povolanie je mojím poslaním.
Mali ste predtým v rodine nejakého zdravotníckeho pracovníka?
V rodine sme nemali žiadneho zdravotníckeho pracovníka, mama pracovala v ekonomickej sfére a otec bol učiteľom. Aj moji traja súrodenci sa vydali v jeho šľapajach. Na to, aby ste svoju prácu robili správne, musíte ju aj milovať. Takže dobrou učiteľkou by som asi nikdy nebola. Chcela by som sa poďakovať hlavne svojim rodičom, že aj napriek tomu, že mali toho málo, aj z toho mála mi dokázali zabezpečiť štúdium na vysokej škole.
Najprv ste boli zamestnaná v lekárni, neskôr ste prebrali lekáreň v Šarišských Michaľanoch. Ako vnímate tento krok vo svojej kariére?
Počas mojej doterajšej praxe som pracovala v troch lekárňach a vždy naplno, akoby boli moje. Bola som odhodlaná pracovať. V jednej ako zodpovedný vedúci. Každá lekáreň má svoje čaro. Potrebovala som sa ale niekam posúvať. Mojim snom bola vlastná lekáreň. Už to budú 2 roky kedy sa nám podarilo prebrať/odkúpiť lekáreň. Bola to pre mňa veľká výzva a neľutujem to.
Šarišské Michaľany majú takmer 3-tisíc obyvateľov. Ak by sme tu mali demograficko-geografické pravidlá, to by bol ideálny počet pacientov na jednu lekáreň. Vo vašej obci je jedna lekáreň, avšak pokojne by sa mohlo stať, že vám pribudne konkurencia. Ste za to, aby sa zaviedli nejaké kritériá pri otváraní nových lekární?
Je to veľká obec, máte pravdu, ale my začíname akoby úplne odznova. Pacientov si musíme získavať. Renomé predošlej lekárne totiž nebolo až také dobré. Čo sa týka konkurencie, tak pevne verím, že sa tak nestane a ostaneme jedinou lekárňou v obci. Určite som za to, aby sa vlastníctvo lekární vrátilo lekárnikom, ako to bolo v minulosti. Pacienti by si nás určite začali vážiť viac ako teraz. Častokrát sme pre nich len „predavačmi”.
V okolí máte menšie mestá Veľký Šariš a Sabinov, ale aj krajské mesto Prešov. Pociťujete „pendlovanie” pacientov medzi lekárňami?
Pociťujem pendlovanie, hlavne vďaka ereceptu. Pacienti chodia na nákupy do obchodných centier, kde si vyberú aj lieky. Je im jedno, že ceny sú väčšinou vyššie ako v menších lekárňach, potom sa mi prídu ešte aj posťažovať. Lekáreň a povolanie lekárnika stráca svojho ducha, hlavne kvôli veľkému počtu lekární. Je na čase s tým niečo robiť.
V lekárni pracujete sama. Nechýba vám kolektív?
Zatiaľ pracujem sama. Samozrejme, že by som to chcela časom zmeniť, ale nie je to v dnešnej dobe ľahké. Či mi chýba kolektív? Samozrejme, že chýba, ale začiatok je vždy ťažký. A vlastne nikdy nie som sama. Verím, že to pri jednom farmaceutovi neostane.
Ako hodnotíte vstup do virtuálneho zoskupenia PLUS LEKÁREŇ?
Vstup do virtuálneho zoskupenia PLUS LEKÁREŇ hodnotím veľmi kladne. Všetci veľmi dobre vieme, že bez takého zoskupenia lekární by nebolo možné konkurovať ostatným sieťam s rôznymi zľavami, akciami a hlavne reklamou.
Ktoré z výhod, ktoré PLUS LEKÁREŇ ponúka, vnímajú podľa vás pacienti najviac?
Televíznu reklamu a tlačené letáky pacienti vnímajú veľmi pozitívne. Snažím sa konkurovať hlavne privátnou značkou produktov s logom PLUS LEKÁREŇ, ktorá v okolí nie je v žiadnej lekárni.
Pacienti asi veľmi nevnímajú rozdiely medzi sieťovou lekárňou a nezávislým lekárnikom. Malo by sa to podľa vás zmeniť? Ako?
Myslím, že nevnímajú rozdiely medzi sieťami, ktorým panujú nelekárnici a nezávislými lekárnikmi. Tým zase nemám na mysli to, že v sieťovej lekárni nepracujú odborníci. Malo by sa to určite zmeniť – vrátením vlastníctva lekárnikom.
O lekárnikoch sa počas prvej vlny koronavírusu takmer nehovorilo, napriek tomu by bez nich nefungovala základná zdravotná starostlivosť. Ako vnímate to, že farmáciu laická verejnosť vníma ako obchod a nie ako súčasť zdravotníctva?
Na prvú vlnu si spomínam veľmi dobre, keď som v lekárni sama strávila priemerne 12 hodín denne a pacient mi na to povedal: „Veď teraz máte dobrý biznis!“ Bolo mi do plaču. Zato patrí veľká vďaka vláde, že sme len „predavačmi v bielom s vysokoškolským titulom”.
Ak by ste porovnali prvú vlnu pandémie a súčasný stav, v čom je to podľa vás iné?
Počas prvej vlny nikto ani len netušil, čo nás čaká, ľudia sa doslova báli a brali vážne všetky opatrenia, ktoré vydal štát. Chránili sa. Teraz to už neberú tak vážne. Je to aj tým, že sme prvú vlnu zvládli dobre a mali sme len minimálne počty nakazených. Často musím upozorňovať pacientov, aby si nasadili rúško na tvár, vidím tu ignoráciu z ich strany, nevhodné poznámky.
Využívajú vaši pacienti možnosť objednávania liekov, prípadne informujú sa telefonicky o ich dostupnosti vo vašej lekárni?
Nájdu sa aj takí, ktorí využijú možnosť telefonického objednania. Ale v našom okolí máme istý typ obyvateľov, ktorí telefonickú komunikáciu využívajú iba na to, aby zistili, či už majú recept predpísaný, prípadne či im ešte platí a nakoniec skončia v lekárni v nákupnom centre.
Máte popri výdaji liekov a administratíve ešte voľný čas? Ako ho trávite?
V práci toho voľného času nie je nazvyš, ale doma sa už snažím nepracovať, ako to bolo po iné roky ešte aj v predošlej práci. Keďže mám ešte malé deti, ktoré si vyžadujú pozornosť, tak všetok svoj čas venujem rodine a snažíme sa ho tráviť spolu v prírode. Vďaka manželovi, ktorý mi so všetkým pomáha to zvládam.
Spracoval: Mgr. Ján Zošák
rozhovor bol uverejnený v časopise Lekárnik 10/2020