Ak chceme, aby sme si svoje svaly udržali vo forme, musíme ich neustále cvičiť. Keďže mozog je tiež sval, je potrebné sa oň starať a cvičiť ho. Preto, ak si chcete zlepšiť pamäť a podporiť funkcie mozgu, ktorý riadi celú nervovú sústavu, treba mu dať dostatok podnetov na spracovanie. To znamená, že mozog treba cvičiť študovaním jazykov, lúštením krížoviek, treba hrať logické a pamäťové hry, ale aj čítať knihy. Na mozog pozitívne vplýva aj dostatok spánku ako aj pohyb, ktorý zabezpečuje jeho dostatočné okysličenie. No a v neposlednom rade na mozog a pamäť vplýva aj strava.
Strava môže ovplyvňovať aj naše sústredenie sa a premýšľanie. Aj štúdie preukázali, že správne raňajky pomáhajú študentom lepšie sa sústrediť počas vyučovania. Raňajky však majú byť zdravé a v primeranom množstve. Najlepším mozgovým palivom sú celozrnné výrobky, ovsené vločky, ryby, avokádo, orechy, mliečne výrobky, ovocie. Vysokokalorické raňajky majú presne opačný účinok – zabraňujú sústrediť sa a spomaľujú myslenie.
Potraviny a látky vhodné pre zlepšenie sústredenia:
Kofeín
Môže povzbudiť alebo zlepšiť sústredenie. Nachádza sa v káve, čokoláde, energetických nápojoch. Kofeín dodá organizmu značnú energiu na krátky čas. Vysoké dávky vás môžu urobiť nepokojnými a nervóznymi.
Cukor
Cukor je preferovaný zdroj energie pre náš mozog. Nejde však o stolný cukor, ale o glukózu, ktorú telo príjme potravou. Preto niečo malé a sladké môže slúžiť ako krátkodobý impulz pre pamäť a myslenie.
Omega-3 mastné kyseliny
Takéto zdravé tuky dodávajú mozgu úžasnú silu. Strava s vyšším obsahom omega-3 mastných kyselín bola spojená s nižším rizikom demencie, mŕtvice a pomalšieho duševného úpadku. Dôležitú úlohu hrajú aj v posilňovaní pamäte, hlavne keď starneme. Omega-3 mastné kyseliny sa nachádzajú v rybách, avokáde, semenách a orechoch.
Čučoriedky
Môžu pomôcť chrániť mozog pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. Štúdie preukázali, že strava bohatá na čučoriedky zlepšila učenie, pretože toto ovocie zabezpečuje lepšie prekrvenie mozgu.
Jablká
Pokiaľ budete pravidelne každý deň jesť aspoň jedno jablko, budete predchádzať problémom s pamäťou, ale aj Alzheimerovej chorobe.
Banány
Vďaka značnému obsahu draslíka podporujú sústredenie, tvorivé myslenie, dodávajú energiu a produkujú hormón šťastia.
Čokoládové sušienky z červenej fazule
POTREBUJEME:
– 1 plechovka červenej fazule
– 2 PL kokosového mlieka
– 4 PL kakaa
– 2 PL múky
– 2 ČL vanilkového extraktu
– 1 ČL kypriaceho prášku
– 2 PL kokosového oleja
– 3 PL medu
– 2 PL arašidového masla
– 1 ČL mletej škorice
POSTUP:
Fazuľu zbavíme nálevu a poriadne prepláchneme. Potom ju dáme do mixéra a poriadne rozmixujeme. Pridáme ostatné ingrediencie a ešte raz poriadne rozmixujeme. Do hotovej zmesi môžete pridať kúsky horkej čokolády, sušené ovocie alebo oriešky. Na plech vystlaný papierom na pečenie vytvarujeme polievkovou lyžicou menšie hrudky. Pečieme pri 180 °C asi 20 – 30 minút.
Dobrú chuť!
článok bol uverejnený v časopise Lekárnik 2/2022
Autorka: Ing. Janka Trebulová
výživová poradkyňa