Aby pacientky nestrácali svoju ženskosť, prichádza do lekární s jedinečnými turbanmi

Volá sa Lujza a má 29 rokov. Mnohí z vás ste sa s ňou mohli stretnúť osobne počas 22. lekárnického kongresu. Keď Lujza pred tromi rokmi skončila vysokú školu, prišla o svoje vlasy. Postihlo ju autoimunitné ochorenie alopécia. S vlasmi sa začala strácať aj jej ženská identita a sebadôvera. Aby vyriešila tento estetický problém, a zároveň sa cítila znovu ženou, hľadala vhodné pokrývky hlavy, ktoré by boli pohodlné, funkčné, štýlové, jednoduché a praktické. Parochňa tieto kritériá nespĺňala, keďže jej celodenné nosenie spôsobovalo otlaky a necítila sa v nej sama sebou. Preto začala budovať Moonlou.

Krása pramení z nášho vnútra, keď sme spokojní a šťastní

Lujza Púchyová

 

Lujza, čo je to Moonlou?

Moonlou vzniklo v roku 2019 v miestnej krajčírskej dielni v Kolombe na Srí Lanke, počas môjho ozdravného pobytu. Sú to turbany, čelenky a iné vlasové doplnky s originálnym dizajnom pre každú príležitosť. Značku som založila s cieľom šíriť to, čo som sa počas mojej cesty naučila – že dôležité je spoznať samu seba a prijať aj svoje nedokonalosti, ktoré sú našou prirodzenou súčasťou. Dnes ich v moonlou oslavujeme a podporujeme ženy na ich ceste k sebaprijatiu.

Ako vznikla táto značka?

Hľadala som vhodné pokrývky hlavy, ktoré by boli funkčné a zároveň módne, aby som sa cítila opäť pekne a žensky. Bohužiaľ, na trhu som nič vyhovujúce nenašla. Ani v obchodoch, ani v lekárňach, ani na internete.

Viazala som si na hlavu šatky na rôzne štýly, aby som zakryla stratu vlasov. Šatky mi pomáhali cítiť sa normálne, no neboli pohodlné na celodenné nosenie.

Hľadala som cesty, ako znovu získať moje dlhé vlasy späť. Rozhodla som sa vycestovať na Srí Lanku, nabrať energiu a skúsiť alopéciu prijať ako súčasť seba. Tam som začala tvoriť a v spolupráci s lokálnou krajčírkou sme ušili prvý turban. Po mnohých pozitívnych reakciách som našila väčšie množstvo turbanov aj pre iné ženy. Chcela som vytvoriť niečo praktické, pohodlné a zároveň štýlové. Mojím cieľom bolo, aby sa ženy, ktoré prichádzajú o vlasy, cítili tak, ako som sa cítila ja, keď som si nasadila svoj prvý turban – žensky, sebavedomejšie a krásne aj napriek obavám, ktorými prechádzajú. Tak vzniklo moonlou.

Čo všetko nájdu dámy vo vašej ponuke a pre koho je to určené?

Vyrábame turbany, ktoré sú doplnkom pre ženy s vlasmi a zároveň aj funkčnou pomôckou pre všetky pacientky, ženy, ktoré prišli o svoje vlasy v dôsledku rôznych ochorení. Vyvinuli sme špeciálnu kolekciu práve pre onkologické pacientky, ktorú dodávame do nemocničných lekární na Slovensku a v Čechách.

Sme pripravení ponúknuť pacientom turbany v rôznych strihoch a farebných prevedeniach na každodenné nosenie a v každom ročnom období. Na nosenie doma aj počas spánku. Turbany sú vhodné aj ako pokrývka hlavy počas liečby chemoterapiou. Moonlou turbany šijeme z jemných, prírodných materiálov, aby sa pacientky cítili príjemne a pohodlne počas celého dňa. Látka je vzdušná, nedráždi pokožku hlavy a osobne ju testujeme.

Bambusové turbany sú vyrobené z najkvalitnejšieho a najjemnejšieho bambusu, ktorý je funkčný a absorbuje a odvádza pot z pokožky hlavy, bavlnené a viskózové turbany sú vhodné do prechodného a chladného počasia na dôkladné zateplenie hlavy.

Začali ste spolupracovať aj s UNIPHARMOU – 1. slovenskou lekárnickou a. s. a Nádáciou UNIPHARMA. Šírenie spoločnej filozofie bude však na jednotlivých lekárňach. Akým spôsobom budete spolupracovať s našou spoločnosťou a čo by ste chceli odkázať lekárnikom pri tejto príležitosti?

Snažíme sa neustále dostať bližšie k pacientom. Preto je pre nás dôležité nadväzovať spoluprácu s lekárňami a lekárnikmi, aby sme im spoločne poskytli riešenie pokrytia hlavy a tak im pomohli počas obdobia ich liečby. Vieme sa vcítiť do ich kože a vieme, že veľa možností v tomto segmente na trhu nemajú.

Sme veľmi radi, že sme nadviazali spoluprácu práve s UNIPHARMOU, ktorá je jedna z najväčších distribučných firiem na slovenskom liekovom trhu. Vďaka tomu, vieme spoločne pacientom poskytnúť každý deň funkčnú a peknú pokrývku hlavy, aby ju mali na dosah ruky v lekárňach. Spolu s lekárnikmi chceme počúvať potreby pacientov a predstaviť im vhodnú pokrývku bližšie.

Naším cieľom bolo od začiatku pomahať aj deťom a ženám. V spolupráci s oddeleniami detskej onkológie na Slovensku venujeme každoročne detičkám naše turbany. Minulý rok ich bolo vyše 200.

Chceme pomáhať viac. Preto sme veľmi vďační, že sme prvým projektom nadácie, ktorá sa bude finančne podieľať na výrobe turbanov pre onkologické detičky, ženy v hmotnej núdzi a spoločne tak budeme podporovať komunity, ktoré to najviac potrebujú.

autor: Mgr. Ján Zošák

článok bol uverejnený v časopise Lekárnik 10/2021