Medzinárodná farmakologická konferencia, ktorá sa po dvoch rokoch pandémie COVID-19 konala prezenčne v priestoroch Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
Farmakologické dni sú tradičným podujatím farmakológov z Česka a zo Slovenska. Predstavujú výnimočnú príležitosť pre získavanie a výmenu poznatkov či skúseností, vytváranie nových priateľstiev, utužovanie vzťahov a tvorbu vedeckých spoluprác. Jubilejné 70. česko-slovenské farmakologické dni sa konali v dňoch 22. – 24. júna 2022, práve v roku, kedy Farmaceutická fakulta Univerzity Komenského (FaF UK) oslavuje 70. výročie svojho vzniku. Na organizácii sa podieľala Slovenská farmakologická spoločnosť Slovenskej lekárskej spoločnosti (SFaS), FaF UK a Česká spoločnosť pro experimentální a klinickou farmakologii a toxikologii České lékářské společnosti J. E. Purkyně (ČSEKFT).
Program konferencie bol skutočne bohatý a týkal sa rôznych oblastí farmakológie a toxikológie, najmä však klinickej a experimentálnej. Organizátori prijali takmer 80 abstraktov, čo naznačovalo naozaj výnimočnú úroveň konferencie. Program bol rozdelený do deviatich sekcií: osem prednáškových sekcií, ktoré sa konali v Aule FaF UK a jedna posterová sekcia, ktorá sa konala v Multimediálnej miestnosti FaF UK.
Farmakologické dni 2022 otvoril doc. Peter Křenek, vedúci Katedry farmakológie a toxikológie FaF UK. Prof. Ján Klimas, dekan FaF UK, vyzdvihol výnimočnosť 70. česko-slovenských farmakologických dní. Predsedovia ČSEKFT a SFaS, prof. Ondřej Slanař a prof. Soňa Fraňová, predstavili históriu spoločností a štruktúru a náplň ich súčasných pracovísk. Veľmi zaujímavú plenárnu prednášku konferencie s názvom „Cardiac effect of histamine” predniesol prof. Dr. Med. Joachim Neumann z Institut für Pharmakologie und Toxikologie, Medizinische Fakultät, Martin-Luther-Universität Halle-Wittenberg, ktorý dlhodobo spolupracuje s Katedrou farmakológie a toxikológie FaF UK.
8 prednáškových sekcií tematicky, okrem iného, pokrývalo farmakokinetiku, farmakodynamiku, bezpečnosť liečiv, antibiotiká, nové prístupy v neurofarmakológii, nové poznatky v srdcovo-cievnych ochoreniach, ich patogenéze a terapii, farmakológiu nádorových ochorení, COVID-19 od predklinických dát až po medicínu založenú na dôkazoch. Spomedzi 31 prednášok bolo 11 zaradených do súťaže o najlepšiu prednášku a 3 prednášky boli prezentáciou prác ocenených ČSEKFT. V posterovej sekcii z 50 posterov o ceny súťažilo 21 posterov.
Po ukončení odborného programu čakal účastníkov spoločenský večer s recepciou v priestoroch historickej budovy Národnej rady Slovenskej republiky. Okrem hudobného programu a príjemnej zábavy prebehlo aj vyhlásenie víťazov ceny za najlepšiu prednášku a najlepší poster zo súťažných prác konferencie. Najlepšie postery odprezentovali PharmDr. Eva Veľasová (FaF UK – Bratislava) a PharmDr. Tomáš Smutný, PhD. (FaF UK – Hradec Králové) a cenu za najlepšiu prednášku si odniesol Mgr. Matúš Dohál z JLF UK v Martine.
Po 2-ročnej prestávke vynútenej pandémiou COVID-19, bolo veľmi obohacujúce osobne stretnúť českých kolegov. Práve vedecké diskusie totiž posúvajú vedeckú úroveň a prinášajú nové podnety. Pre študentov sú práve Farmakologické dni podujatím, kde majú jednu z prvých možností prezentovať svoju prácu na medzinárodnom fóre. Toto predstavuje nezameniteľnú skúsenosť, ktorú neskôr zúročia na akejkoľvek pracovnej pozícii.
Jubilejný 70. ročník Farmakologických dní dopadol veľmi úspešne nielen z pohľadu organizácie, ale aj obsahu a kvality vedeckých príspevkov. Veľká vďaka patrí nielen organizačnému tímu, ale každému, kto akoukoľvek formou pomohol pri zabezpečovaní konferencie a účastníkom. Farmaceutická fakulta Univerzity Komenského svoje okrúhle výročie oslavuje naozaj tak, ako sa patrí.
autorka: Dominika Nádaská
Foto: Farmaceutická fakulta UK
článok bol uverejnený v júlovom čísle časopisu Lekárnik