• 03 MÁJA 16
  Lekárne lekárnikom: Historická lekáreň v centre Bratislavy zostáva v rukách lekárnika

  Lekárne lekárnikom: Historická lekáreň v centre Bratislavy zostáva v rukách lekárnika

  Projekt Lekárne lekárnikom úspešne funguje už viac ako rok. Pod krídlami spoločnosti UNIPHARMA – 1. slovenská lekárnická akciová spoločnosť pomáha udržať lekárne v rukách lekárnikov a podporuje tak nezávislý slobodný výkon lekárnického povolania na Slovensku. Tak ako spoločnosť Unipharma svojou 23-ročnou tradíciou svedčí o stabilite, tak aj projekt Lekárne lekárnikom ponúka pomocnú ruku a stabilitu lekárnikom, ktorí snívajú o vlastnej lekárni, ale i tým, ktorí sa rozhodli svoju lekáreň z akýchkoľvek dôvodov predať a prenechať žezlo mladšej generácii.

  Spoločnosť Unipharma a garanti projektu Lekárne lekárnikom pomáhajú prostredníctvom projektu obom stranám – predávajúcemu i kupujúcemu lekárnikovi. Účastníci projektu tak majú k dispozícii kompletný právny a ekonomický servis, ktorý je výraznou pomocou pri zaťažujúcej a zdĺhavej administratíve. Dôležité je, že lekárnici, ktorí sa do projektu zapoja, nájdu v projekte Lekárne lekárnikom istotu, korektnú spoluprácu, výhodné jednanie, a tak sa nemusia obávať neférového obchodu.

  Ciele projektu Lekárne lekárnikom

  – zvyšovanie počtu lekární vlastnených lekárnikmi

  – podporovanie nezávislého slobodného výkonu povolania lekárnikov

  – zabezpečenie predaja lekárne do rúk lekárnika

  – priblíženie lekárnických služieb európskym štandardom

  Ako sa zapojiť do projektu?

  Zaujal vás projekt Lekárne lekárnikom? Chcete si splniť sen o vlastnej lekárni? Premýšľate o predaji lekárni? Ak ste na predchádzajúce otázky odpovedali kladne, urobili ste prvý krok k tomu, aby ste sa do projektu zapojili. Následný postup je už naozaj jednoduchý. Stačí, ak sa obrátite na Unipharmu alebo na vášho obchodného reprezentanta. Unipharma následne zabezpečí sprostredkovanie oboch strán – predávajúceho i kupujúceho. Lekárnická distribúcia potom poskytne kúpnu cenu v plnej hodnote pre realizáciu obchodu v prospech kupujúceho lekárnika. Samozrejme, účastníkom projektu je k dispozícii právny a ekonomický servis, ktorý výrazne urýchli celý proces predaja a kúpy.

  Ak ste sa už teraz rozhodli zapojiť sa do projektu Lekárne lekárnikom, neváhajte a kontaktujte Unipharmu či svojho obchodného reprezentanta, ktorý vám ochotne poskytne podrobnejšie informácie.

  Lekáreň Centrum u Zlatého Grífa v Bratislave

  PharmDr. Adam Letenay je mladý lekárnik, ktorý si vďaka projektu Lekárne lekárnikom splnil svoj sen a stal sa majiteľom vlastnej lekárne. Ako sám hovorí, vždy túžil postaviť sa na vlastné nohy a pracovať na niečom vlastnom. To sa mu podarilo a v týchto dňoch už stojí za tárou výnimočnej historickej lekárne Centrum u Zlatého Grífa, ktorá sa nachádza v srdci Starého mesta Bratislavy. O tom, ako sa žije vlastný sen, o samotnej lekárni či projekte Lekárne lekárnikom nám porozprával v rozhovore PharmDr. Adam LETENAY.

  Pán doktor, prečo ste sa rozhodli práve pre štúdium farmácie? Išli ste v niekoho šľapajach?

  U mňa to bola veľká dilema ešte na gymnáziu. Veľa spolužiakov chcelo študovať manažment a ekonomický smer, no ja som sa nevedel rozhodnúť. Paradoxne, chémia a biológia mi nikdy v škole až tak nešli a tešil som sa, že po gymnáziu sa týmto predmetom vyhnem. V poslednom ročníku som si to však rozmyslel,  rozhodol som sa pre štúdium na Farmaceutickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a po pol roku intenzívneho učenia som úspešne zvládol prijímacie skúšky.

  Kam viedli Vaše kroky po absolvovaní farmácie?

  Už počas školy som pracoval v rôznych farmaceutických firmách, no a zostal som pri tom aj po štúdiu.

  Prečo ste sa potom rozhodli vrátiť sa do praxe za táru?

  Skúsenosti z lekárne som mal už z obdobia počas školy, no a po absolvovaní farmácie som chcel mať niečo vlastné, byť vo svojom. V rámci farmaceutického priemyslu je to veľmi ťažké, lebo keď človek nemá potrebný kapitál, nemôže si len tak založiť vlastnú firmu. To isté platí aj pri lekárni. Je ťažké otvoriť si vlastnú lekáreň, obzvlášť v tejto dobe, keď je konkurencia naozaj veľká. Ponuka z lekárne Centrum u Zlatého Grífa bola najlepšia možnosť, akú som kedy mohol dostať.

  V splnení Vášho sna Vám pomohla Unipharma, ktorá zastrešuje projekt Lekárne lekárnikom. Ako ste sa dostali k projektu Lekárne lekárnikom?

  Už počas školy som sa dozvedel o projekte, ale vtedy som ešte neuvažoval o tom, že sa táto možnosť týka aj mňa. Vtedy to bolo pre mňa nereálne. Nakoniec som sa však do projektu predsa len zapojil.

  Ako prebiehal samotný projekt?

  Na základe informácií od predošlého majiteľa ma kontaktovala Unipharma a už to išlo veľmi rýchlo. Pomoc od Unipharmy bola maximálna a sprostredkovala viac-menej všetko vrátane dokumentov či zmlúv. Keď som si predstavil, že to všetko by som mal robiť sám… A práve preto si veľmi vážim ponuku a pomoc od Unipharmy. Je to pre mňa veľká výzva, a  zároveň obrovská zodpovednosť.

  Pán doktor, prezradili ste mi, že ste počas štúdia praxovali aj v lekárni v Singapure. Porozprávajte aj našim čitateľom niečo viac o tejto zahraničnej stáži.

  Do Singapuru som sa dostal prostredníctvom projektu SEP (Student Exchange Program) a bol som tam takmer 2 mesiace. Lekárenstvo tam vyzerá trochu inak, možno je to skôr taký západný štýl. Lekáreň vyzerala ako „drogério-lekáreň“. Skladala sa z voľne dostupnej časti, ktorá obsahovala sortiment drogérie a voľnopredajných liekov. V tejto časti si pacient mohol kúpiť bez odborného predajcu napríklad aj lieky s obsahom paracetamolu, fenylefrínu či lieky na pálenie záhy. Vo vnútri predajne bol malý kútik s liekmi, ktoré si vyžadovali konzultáciu s farmaceutom, ktorý pre zaujímavosť býval oblečený v saku. Lekárnik mal vďaka tomu systému viac času na vážnejšie prípady pacienta a rozhovory trvali dlhšie. Veľmi ma potešilo, že kvalita lekárenstva na Slovensku a v Singapure bola veľmi podobná.

  Naučili ste sa v Singapure niečo nové, špeciálne?

  Naučil som sa tam veľmi veľa – či už ohľadom odbornosti, alebo ako sa správať k pacientovi. Teraz už viem, že je dôležité veľa sa pýtať, byť dychtivý po informáciách. Bola to rozhodne veľká skúsenosť. Novinkou bola pre mňa aj ich elektronizácia zdravotníctva, ktorá sa u nás ešte len pripravuje.

  Pán doktor, prezraďte nám, čo vás čaká v blízkej budúcnosti. Aké máte plány?

  Chcel by som sa zamerať a dať do popredia historickú časť lekárne. Dôležité je pre mňa tiež starať sa o kvalitu dispenzácie a vážiť si pacientov. No a budem dbať aj na to, aby pacient prišiel do lekárne rád, odchádzal s dobrým pocitom a vyliečil sa.


  Spracovala: Mgr. Radka Križanová

  Foto: autorka